بیماری های پاییزی کودکان

عفونت دستگاه تنفسی یکی از بیماری های پاییزی کودکان

یکی از بیماری های پاییزی کودکان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می باشد.

این بیماری ها عبارتند از : سرماخوردگی ها، گلو درد، گوش درد، عفونت سینوس ها و عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی است.

بیماریهای تنفسی- بیماری پاییزی کودکان
عفونت های دستگاه تنفسی

مهم ترین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی است .

علائم اولیه به صورت سرفه های تک تک؛ آبریزش بینی و تب مختصر است و شدت آن با سرفه های شدید و تب بالا نیز همراه می شود.

در مراحل اولیه بیماری بهتر است اقدامات محافظتی و کارهای پیشگیرانه مانند استفاده از بوخور یا استفاده از بدن شویه هنگام تب و تب برها برای کاهش تب کودک نیز انجام شود.

در یک تب : انجام بدن شویه با آب ولرم و کاهش لباس کودک مهم ترین اقدام درمانی محسوب شود اما در مواردی که تب کاهش نیافته، مصرف استامینوفن آن هم با مقدار مشخص و با مشورت پزشک بلامانع است.

سیستم ایمنی یک کودک کم‌ سن و سال که در معرض عفونت‌های چندانی قرار نداشته است، نسبت به سایر کودکان و بزرگسالانی که در مقابل بسیاری از میکروب‌ها ایمن شده‌اند، بیشتر مستعد ابتلا به  بیماری است

کودکان نوپا و پیش‌دبستانی تمایل دارند که هرچیزی را لمس کنند، دست‌ها را به دهان ببرند و نزدیک به هم بازی‌ کنند.

 بنابراین شما در حال مبارزه‌ای از پیش‌باخته هستید، هرچند اگر اطلاعات بیشتری در زمینه بیماری های پاییزی کودکان داشته باشید آمادگی بهتری خواهید‌ داشت، در نتیجه به او کمک خواهید ‌کرد که خیلی زود سلامتی خود را به دست بیاورد.

سرماخوردگی معمولی یکی دیگر از بیماری های پاییزی کودکان

شایع ترین بیماری های پاییزی کودکان سرماخوردگی  ساده است .۵ بار در سال انتظار بروز سرماخوردگی در کودکان داشته باشید.

سرماخوردگی یکی از  شایع ترین بیماریهای پاییزی کودکان  نسبت به دیگر  بیماری هاست است. شما به احتمال زیاد با اقدامات درمانی در حین سرماخوردگی آشنا هستید.

دستگاه تولیدکننده بخور سرد می‌تواند مفید باشد به شرط اینکه آن را به طور مرتب برای جلوگیری از رشد قارچ تمیز کنید. سرماخوردگی بیشتر کودکان در عرض ۵ تا ۷ روز بهبود می‌یابد.

بیماری های پاییزی کودکان و ار اس وی یا ویروس سینسیشیال تنفسی

ویروس سینسشیال- بیماری پاییزی کودکان
ویروس سینسیشیال تنفسی

یکی دیگر از شایع ترین بیماری های  پاییزی کودکان   “ار اس وی ” است کودکان زیر ۲سال بسیار مستعد ابتلا به این بیماری ها ستند. ویروس سینسیشیال تنفسی ریه‌های کودک را درگیر می‌کند . در گروه بیماری های  حاد کودکان قرار دارد. در بیشتر موارد، علائم این بیماری تقریبا جزئی بوده و شبیه علایم مربوط به سرماخوردگی هستند .

این بیماری می‌تواند برای نوزادان زودرس و کودکانی که سیستم ایمنی خطرپذیر، مشکلات قلبی مادرزادی و بیماری‌های مزمن ریوی دارند به طور جدی مساله ساز شده و سبب ایجاد برونشیت (عفونت مجراهای کوچک تنفسی ریوی) یا ذات‌الریه شود. در صورت مشاهده علائمی نظیر خس خس‌ کردن سینه کودک، تنفس سریع یا تقلا برای نفس‌ کشیدن، عدم نوشیدن مایعات، سستی و بی‌حالی شدید یا بروز سایه های آبی رنگ در دور لب‌ها یا داخل دهان کودک، فوری با پزشک کودکان تماس بگیرید.

 عفونت های حاد گوش

عفونت های حاد گوش  یکی دیگر از بیماریهای پاییزی کودکان  است بیشتر در زمستان و در بچه ها در اثر استنشاق هوای سرد ایجاد می شود که با علائم درد گوش و حالت تهوع نمایان می شود. و حتما باید به پزشک مراجعه شود.

درد گوش بیماری گودکان
عفونت های حاد گوش کودکان

بیماری های پاییزی کودکان به نام سینوزیت

کاملا با فصل سرما بدتر می شود. علائم سردرد، تب، گرفتگی بینی و گاهی آبریزش بینی دارند که باید توسط متخصص ویزیت شوند. آنها باید درمان های به خصوص بگیرند،باید از کشیدن سیگار و هوای خشک خانه پرهیز کنند و در هنگام خروج از خانه بینی و دهان خود را بپوشانند.

علائم برونشیولیت، بیماری فصل پاییز و زمستان

در بچه های زیر ۲ سال در فصل پاییز و زمستان خیلی شایع است و با علائم افزایش موکوس و التهاب مجاری ریز تنفسی (برونشیول) دیده می شود،از طریق استنشاق ذرات تنفسی فرد مبتلا یا تماس بیشتر با فرد حامل ویروس منتقل می شود.

برونشیت بیماری کودکان
برونشیت بیماری کودکان

بیماری های پاییزی کودکان و آنفولانزا

در مراحل اولیه بیماری واکسیناسیون انجام دهید ۲ هفته طول می‌کشد تا بیماری به طور کامل از بدن خارج شود. آنفولانزا بسیار سخت و سریع بروز پیدا می‌کند، تب شدید، بدن دچار خارش و لرزه می‌شود،

سردرد، گلودرد، سرفه و گاهی نیز استفراغ و اسهال از علائم این نوع از بیماری های کودکان به شمار می‌روند.

 این یک بیماری فلاکت بار زمستانی است که اغلب بیشتر از ۱ هفته طول می‌کشد و می‌تواند منجر به شرایط حاد و خطرناکی مانند بروز ذات‌الریه در کودکان شود. خوشبختانه شما می‌توانید خطرپذیری کودک خود را به میزان زیادی از طریق برنامه سالانه واکسیناسیون آنفولانزا کاهش دهید.

 این واکسن را می‌توان به صورت تزریق عضلانی یا برای کودکان بالای۲ سال به شکل اسپری بینی به کاربرد. واکسیناسیون کاملا هم کودک را در برابر ابتلا به آنفولانزا ایمن نمی‌کند زیرا تغییروتحول ویروس ها سال به سال متفاوت است اما اگر کودک با وجود واکسن بازهم مبتلا به آنفولانزا شود. علائم بیماری در او بسیار جزئی‌تر خواهد بود

اگر مشکوک به ابتلای کودکتان به آنفولانزا هستید، سریع به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضدویروس مانند تامی فلو  را تجویز کند که می‌تواند سبب تسریع در روند بهبود کودک شود.

0%

User Rating: Be the first one !

مطلب پیشنهادی

آلرژی در اطفال

آلرژی علت اصلی بیماری در اطفال

آلرژی چیست؟ چگونه می توان آن را درمان کرد؟ حساسیت در اطفال و بزرگسالان واکنش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *