خانه / جدیدترین های دنیای پزشکی / فواید اسید فولیک بر سلامتی

فواید اسید فولیک بر سلامتی

فواید اسید فولیک  را بشناسید. اسید فولیک به نام های فولات یا ویتامین B9 نیز شناخته می شود. در بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاخته ها حیاتی تاثیر اساسی دارد.

موارد مورد بررسی

۱- مکانیسم اثر   ۲- علائم کمبود اسید فولیک  ۳- فواید اسید فولیک   ۴- تاثیرات اسید فولیک   ۵- موارد مصرف  ۶- منع مصر

مکانیسم اثر فولیک اسید

اسید فولیک برای تولید گویچه های قرمز، سنتز پورین و تیمیدیلات ها  لازم است. و در متابولیسم اسیدهای آمینه از قبیل گلیسین و متیونین و هیستیدین ضروری است.

 

مکانیسم اثر اسید فولیک
مکانیسم اثر فولیک اسید

فارماکوکینتیک فولیک اسید

اسید فولیک حتی در موارد سوء جذب تقریباً به طور کامل از مجرای گوارش جذب می شود. متابولیسم این دارو کبدی است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت سرمی، ۶۰ – ۳۰ دقیقه است. دفع اسید فولیک  از راه کلیه می باشد.

علائم کمبود اسید فولیک

 باید بدانید که کمبود اسیدفولیک باعث بروز عوارضی مانند: سردرد، خستگی، بی اشتهایی، کاهش وزن، ضعف، سوزش معده، اسهال، یبوست، فسردگی، تپش قلب ضعف سیستم ایمنی و غیره می شود. در صورتی که تصور می کنید با کمبود این ویتامین مواجه هستید آزمایش خون داده و با پزشکتان در ارتباط  باشید.

علائم کمبود اسید فولیک

در نوجوانان کمبود فولات منجر به آنمی (کم خونی) می شود. از دیگر علایم کمبود این ویتامین در بدن می توان کمبود اشتها، اسهال، کمبود وزن، ضعف، سردرد، زود رنجی، فراموشی و ….. را نام برد.

به طور کلی،علائم زیر در کمبود این ویتامین ایجاد می شود: خاکستری شدن موها، کمخونی، ضعف، آشفتگی در خواب، رنگ پریدگی، سرخی و بادکردن و زخم های زبانی (گلوسیت)، زخم معده و اسهال.

کمبود اسید فولیک
سردرد از علائم کمبود اسید فولیک

فواید اسید فولیک برای بدن

این ویتامین بدن را در مقابل  بیماری های: قلبی، نقصهای مادر زادی، پوکی استخوان و بعضی سرطان ها حفظ می کند. در فراورده های غذایی (برای مثال جوشیده یا حرارت داده شده)  فواید اسید فولیک از بین می رود. نگه داشتن غذا در حرارت اتاق به مدت طولانی نیز می تواند اسید فولیک موحود در آن را از بین می برد.

پوکی استخوان
فواید اسید فولیک برای بدن

فواید اسید فولیک در مغز

چنانچه می دانیم اسید فولیک وقتی وارد بدن می شود به فولات(ویتامین B)تبدیل می شود.

فولات باعث می شود سرعت تفکر و قدرت حافظه تا بیش از ۵۰ درصد بهتر شود به خصوص در افراد مسن . اسید فولیک در بدن به فولات (ویتامین B) تبدیل می شود. کاهش آن موجب افزایش هموسیستین (امینه اسید دارای گوگرد) شده و خطر ابتلا بهبیماری قلبی را افزایش می دهد.

اسید فولیک فعالیت هوش و حافظه انسان را تقویت می کند اسیدفولیک در زنان حامله در تشکیل مناسب نخاع جنین در هفته اول بارداری نقش به سزایی دارد و از نقص مادر زادی به نام اسپینا بیفیدا جلوگیری می کند. 

تاثیرات و فواید اسید فولیک و رشد سلول ها

اسید فولیک (Folic Acid) یکی از انواع ویتامین های گروه B است و برای رشد سلول ها و متابولیسم (سوخت و ساز) بدن لازم می باشد. عملکرد اسید فولیک چیست و چرا ایجاد کم خونی می کند؟

فواید اسید فولیک و شرکت در تولید پروتئین در بدن  و اسید نوکلئیک

اسیدهای نوکلئیک در هسته سلول قرار دارند و انتقال دهنده صفات ارثی می باشند . اسید فولیک  در جابجایی و همانند سازی ژنها نقش دارد در بخشهایی از بدن که تکثیر سلولی سریع دارند مانند گلبولهای قرمز و سفید، سلولهای دیواره دستگاه گوارش و ادراری ، اسید فولیک بیشتر مورد نیاز است. کمبود اسید فولیک و عوارض طولانی مدت آن در یک فرد بالغ : کم خونی،متورم و قرمز شدن زبان، اختلالات گوارشی مانند اسهال واختلالات روحی چون افسردگی است. تأثیر کمبود آن در کودکان نیز کاهش رشد در آنهاست. تقریباً ۱۰ درصد افراد جامعه مبتلا به درجاتی از کمبود اسید فولیک هستند .

 موارد و  مقدار مصرف

مصرف آن با هما هنکی و نظر پزشک باشد. زنان باردار و شیرده: mg 8/0 در روز.

بزرگسالان و کودکان بالای ۴ سال : mg 4/0 میلی گرم روزانه به مدت ۵-۴ روز

کودکان کوچکتر از چهار سال: مقدار تا mg/day 3/0 از راه خوراکی

بزرگسالان: در دوران بارداری، مقدار mg/day 1 از راه خوراکی

بزرگسالان: مقدار mg/day 2/0-15/0 از راه خوراکی برای مردان و mg 18/0-15/0 برای زنان.

کودکان: مقدار mg/day 05/0 از راه خوراکی مصرف می گردد

بار داری و اسید فولیک
مصرف اسید فولیک ضروری در بارداری

تاثیرات اسید فولیک بر زنان و مردان

زنانی که باردار هستند یا قصد باردار  شدن دارند و زنان شیرده، زنانی که نوزادی با عارضه اسپانیا بیفیدا به دنیا آورده اند و تصمیم دارند دو باره باردار شوند و همچنین زنانی که عضوی از خانواده شان اسپانیا بیفیدا داشته اند.

افرادی که داروهایی برای صرع، دیابت نوع ۲، بیماری التهابی روده، لوپوس، آسم، آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس مصرف می کنند.افرادی که به بیماری کم خونی سلول داسی، بیماری سلیاک یا بیماری کبدی مبتلا هستند.

تاثیرات اسید فولیک در دوران بارداری

اسید فولیک یا همون فولات یا ویتامین B9 یکی از اصلی ترین نیاز های خانوم ها مخصوصا در دوران بارداری هست. معمولا به همه خانوم ها توصیه می شود (البته که باید تحت نظر پزشک متخصص باشه)  مصرف مکمل های مولتی ویتامین همراه با ۴۰۰میکروگرم فولیک اسید به صورت روزانه در قبل از بارداری و در طول بارداری بسیار مفیده.

مزایای و تاثیرات اسید فولیک برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری

 شما کمک می کند. مصرف اسید فولیک از نقص های مادر زادی لوله عصبی پیش گیری می کند. همچنین مصرف اسید فولیک احتمال سقط جنین رو کاهش می دهد. از به دنیا آوردن کودکی با وزن کم و مشکلاتی از این قبیل تا حد زیادی پیشگیری می کنه. مصرف اسد فولیک  به بهبود توسعه عصب کودکی خود شما کمک  می کند و در بزرگ سالان  از بیماری های قلبی، آلزایمر و … پیشگیری می کنه.

سلامت حنین
اسید فولیک کمک به بهبود توسعه عصب کودک

چگونگی مصرف اسیدفولیک

برای خانوم هایی که قصد بارداری دارند مصرف اسید فولیک از سه مه قبل از بارداری توصیه می شود و خانوم هایی که متوجه بارداریشون می شوند بلافاصله باید مصرف اسید فولیک رو شروع کنن که در دوران قبل از بارداری و در سه ماهه اول بارداری ۴۰۰ میکروگرم در روز توصیه شده که حتما باید با مشورت پزشک باشه.

همچنین در سه ماهه دوم و سوم ۶۰۰ میکرو گرم و در دوران شیر دهی ۵۰۰ میکروگرم توصیه شد البته در سه ماهه دوم و سوم اگه از مکمل “فرفولیک” استفاده کنید حاوی مقداری اسید فولیک هست که احتمالا مصرف مکمل اسید فولیک به صورت جداگانه حذف می شود. به همین دلیل تاکید می کنم باید با مشورت پزشک باشد تا مشکلی پیش نیاد.

فواید اسید فولیک برای مردان وبانوان

یک ارتباط بین مصرف فولیک اسید و فراوانی ناهنجاری در سلول های اسپرم مردان وجود دارد. اسپرم شامل تعداد غیر طبیعی کروموزوم استمصرف ویتامین B9 در سنین باروری می‏ تواند از بروز نیمی از نقایص لوله عصبی مانند «اسپاینابیفیدا» جلوگیری کند.

کمبود این ویتامین در زمان بارداری می ‏تواند به کم‏خونی، تولد نوزادنارس و ایجاد نقص لوله عصبی در جنین منجر شود تا چندی پیش، مصرف اسیدفولیک فقط به زنان باردار توصیه می ‏شد در حال حاضر براساس نتایج تحقیقات انجام‏ شده مصرف آن به آقایان نیز توصیه می ‏شود.

براساس نتایج تحقیقات این ویتامین در تقسیم های سلولی نقش بسزایی دارد و حرکت و کیفیت اسپرم را بهبود می‏ بخشد.اسید فولیک فواید زیادی برای خانوم ها دارد و توصیه می شود ۶ ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند.

البته در این زمان حتما باید با حضور همسرشان به پزشک مراجعه کنند و آزمایش‏های لازم هم برای همسرشان و هم برای خود خانم تجویز شود.

موارد منع مصرف فولیک اسید(Folic Acid)

در بیمارانی که آنمی پرنیشیوز تشخیص داده نشده دارند منع مصرف دارد. زیرا ممکن است علائم آنمی را نشان ندهد. همچنین در بیمارانی که آنمی پرنیشوز و سایر آنمی های مگالوبلاستیک ثانویه به کمبود ۱۲دارند منع مصرف دارد. اسید فولیک برای چه کسانی می توا ند مناسب باشد؟

ازمایشات توصیه شده : معمولا یکی از آزمایش‏های تجویزشده به آقایان، آزمایش اسپرموگرام است که در آنحرکت، شکل و تعداد اسپرم‏ ها ارزیابی می ‏شود.

گاهی ممکن است جواب آزمایش در بعضی از افراد غیرطبیعی باشد که می ‏تواند علت‏ های زیادی داشته باشد. جالب اینکه در مواردی فقط با تجویز انواع ویتامین‏ ها مانند زینک، اسیدفولیک و ویتامینD مشکل برطرف می‏ شود. از سوی دیگر در روش‏ IVF نشان می‏ دهد :

مردانی که ۳-۲ ماه قبل از بارداری همسرشان، مصرف ویتامین و اسیدفولیک را شروع کرده‏ اند کیفیت و شکل اسپرم و توانایی باروری در آنها افزایش می ‏یابد.

دوز اسیدفولیک مصرفی با توجه به اینکه فرد چه زمانی تصمیم به مصرف آن دارد، متفاوت خواهد بود .مثلا اگر خانمی قرار است طی یکی، دو ماه آینده باردار شود مصرف اسیدفولیک ۵ میلی‏گرمی و در آقایان ۱ میلی‏گرمی توصیه می ‏شود. اگر خانمی تصمیم بگیرد ۶ ماه تا یک سال بعد باردار شود مصرف اسیدفولیک با دوز یک میلی‏گرم و در آقایان هم همان دوز یک میلی‏گرم پیشنهاد خواهد شد.

فواید اسید فولیک و اثر بر آزمایش های تشخیصی

اسیدفولیک غلظت فولات را در سرم و گلبولهای قرمز کاهش می دهد.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی: اسیدفولیک نسبتاً غیرسمی است. عوارض گوارشی و CNS به ندرت در بیمارانی گزارش شده است که mg/day 15 اسیدفولیک را به مدت یک ماه مصرف کرده اند.

مکمل های اسیدفولیک

در اغلب موارد به خانم های باردار مکمل اسیدفولیک تجویز می شود تا سلامت مادر و جنین تامین شود. میزان فولات مورد نیاز در دوره ی بارداری حدود ۴۰۰ میکروگرم در روز می باشد. مصرف اسیدفولیک کافی در دوره ی بارداری از تولد نوزادانی با ناهنجاری های مادرزادی، زایمان پیش از موعد پیشگیری می کند. البته مصرف مکمل اسیدفولیک صرفاً برای خانم های باردار نیست .

آقایانی هم که قصد پدر شدن دارند نیز باید به فکر افزایش میزان اسیدفولیک بدنشان باشند. اخیراً محققان هلندی به این نتیجه رسیده اند که روی اسپرم آقایان تأثیر گذشته و قدرت باروری آن ها را افزایش می دهند.

اسید فولیک و بیماری قلبی

اگر غذاهای دارای اسید فولیک ( فولات) را مصرف کنید، احتمال خطر بیماری قلبی را کم کرده اید.

اسید فولیک مقدار اسید آمینه هموسیستئین را نیز کم می کند. انستیتوی سلامتی بسیاری از عوامل بیماری قلبی را مشخص کرده است، نظیر:

افزایش LDL (کلسترول بد)، افزایش فشار خون، کاهش HDL (کلسترول خوب)، چاقی و دیابت. طبق یافته های جدید هموسیستئین، یک اسید آمینه می باشد که در خون وجود دارد افزایش مقدار اسید آمینه باعث سکته و بیماری قلبی می شود. افزایش  این اسید امینه باعث تنگ و گشاد شدن دریچه قلب می شود.

همچنین، باعث تخریب رگ قلب و منعقد شدن خون در قلب و سکته قلبی شود. کمبود فولات، ویتامین B12 و ویتامین B6 مقدار همموسیستئین خون را زیاد می کنند و سبب بیماری قلبی را  می شوند. مصرف مکمل های فولات باعث کاهش مقدار هموسیستئین می شود و علاوه بر آن تنگ و گشاد شدن دریچه قلب را بهبود می دهد.

حمله قلبی
اسید فولیک پیشگیری از بیماری قلبی

اسید فولیک و سرطان

فولات برای ساخت، تعمیر و عملکرد DNA لازم است. کمبود فولات موجب تخریب DNA می گردد .و این تخریب ممکن است باعث سرطان شود. تحقیقات نشان داده است که کمبود فولات غذایی موجب افزایش سرطان روده بزرگ و بیماری کبدی می شود. سلول های سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. فولات، برای سلول ها و بافت های تکثیر یافته بسیار مفید است.

اسید فولیک و ویتامین B12

مکمل اسید فولیک برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مفید است. اما این مکمل بر روی تغییرات و ناهنجاری های عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 اثری ندارد. برای درمان این ناراحتی های عصبی تنها مصرف ویتامین B12 مفید است.

مطلب پیشنهادی

آلرژی در اطفال

آلرژی علت اصلی بیماری در اطفال

آلرژی چیست؟ چگونه می توان آن را درمان کرد؟ حساسیت در اطفال و بزرگسالان واکنش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *