تصفیه هوای آپارتمان

تصفیه هوای آپارتمان ها و خانه ها با توجه به آلودگی های امروزه نقش مهمی در سلامت ما ایفا می کند. انواع گیاهانی زیادی وجود داردکه می توانند هوا را پاک سازی کنند، ایجاد فضایی سبز، و در تولید اکسیژن نیزموثر می باشند. در این میان برخی از افراد تمایل دارند برای حفظ ارتباط با طبیعت و برخورداری از آثار جسمی و روانی گل و گیاه در محیط زندگیشان، از گل ها نگه داری کنند.

وجود گیاه و گل در خانه می تواند بر روی افرادی که با مشکل کمبود خواب روبرو هستند اثر مثبت بگذارد. تصفیه هوای آپارتمان می تواند کیفیت خواب و سلامتی بدن را ارتقا دهد. بنابراین وجود گیاهان در منزل علاوه بر تصفیه هوای خانه به درمان برخی بیماری ها نیز کمک کند. نفس کشیدن این گیاهان باعث تمیز شدن هوای خانه می‌شود و به این ترتیب هوایی که نفس می‌کشید سرشار از سلامت است.

فواید گیاهان خانگی

کیفیت مطلوب تر هوای خانه، کاهش استرس، کاهش اضطراب، بهبود کیفیت خواب، بهبود خلق و خوی فردی، پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های دیگر، پیشگیری از سردرد، بهبود عملکرد مغز و بوی بهتر بدن. در همین رابطه ناسا چند نوع گیاه آپارتمانی را معرفی کرده است که اثر زیادی در تولید اکسیژن و تصفیه هوا ,دارد. اگر تصمیم دارید در خانه گیاهی را نگهداری کنید این گیاهان به شما توصیه می شود این مساله به ویژه برای کلان شهرها که در سال های اخیر با آلودگی هوا ناشی از سوخت های فسیلی مواجه هستند، از اهمیت خاصی برخوردار است.

تصفیه هوای آپارتمان با نخل پروانه

نخل پروانه با نام علمی Areca Palm، یک گیاه متعلق به منطقه ماداگاسکار است که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد. محققان می‌گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می‌کند. زیرا رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می‌کند.خود این موضوع موجب می‌شود که تنفس راحت‌تر شود و فرد سریع‌تر به خواب برود.

نخل پروانه
نخل پروانه

 تصفیه هوای آپارتمان با آلوئه‌ورا

 

آلوئه‌ورا از آن دست گیاهانی است که نگهداری بسیار راحتی دارد و از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای اپارتمان به شمار می‌رود، ضمن اینکه برای زیباسازی داخل خانه هم بسیار مناسب است. جالب است بدانید که آلوئه‌ورا در طول شب به طورمداوم اکسیژن آزاد می‌کند و برای اتاق خواب واقعا ایده‌آل است. این گیاه همچنین با گازهای بنزن (که از مواد شوینده و پلاستیک منتشر می‌شود) و فرمالدئید (که از لاک‌ها و کف‌پوش‌ها متصاعد می‌شود) مبارزه می‌کند و هوا را کاملا پاک نگه می‌دارد.

 گیاه آلوئه ورا
گیاه آلوئه ورا

پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه معمولی یا پیچک معمولی یا داردوست معمولی با نام علمی Hedera helix، معمولا با عید کریسمس همراه است و پیچکی است که در خانه به راحتی رشد می‌کند و برای اتاق خواب مناسب است. محققان بر این باورند که گیاه پاپیتال در عرض ۱۲ ساعت تمام آلودگی‌های هوای اتاق را از بین می‌برد.

نخل تزئینی یا کوتوله و تصفیه هوای آپارتمان

 

نخل تزئینی با نام علمی Phoenix roebelenii،گیاه بسیار سرسخت، مقاوم به خشک سالی و با عمر بالاست و در از بین بردن آلودگی‌های داخلی خان، به ویژه زایلین تبحر زیادی دارد.

نخل تزیینی
نخل تزیینی

سرخس برگ شمشیری و  تصفیه هوای آپارتمان

سرخس برگ شمشیری با نام علمی Nphrolepis exaltata، یک گیاه جذاب است که از زمان ویکتوریا تاکنون خودنمایی می‌کند. این گیاه در رده نهم لیست ۵۰ گیاه تصفیه‌کننده هوا قرار دارد زیرا به راحتی آلودگی‌های درون داخل اتاق به خصوص فرمالدئید را حذف می‌کند.

آگلونما

قبل از هر توضیحی باید بدانید که نام بردن گل آگلونما به عنوان گیاه اصلی اشتباه است چرا که گل مفهوم متفاوتی دارد و اسم گیاه مناسب است. اغلب گیاهان آپارتمانی از دسته گیاهان همیشه سبز هستند و آگلونما هم در این دسته قرار می گیرد. گیاه آگلونما را که ببینید به ظاهر مدیترانه ای آن کاملا پی می برید. آگلونما در برابر سایه و کم آبی مقاوم است و ارتفاعی نسبتا کوتاه دارد. نفس کشیدن این گیاهان باعث تمیز شدن هوای خانه می شود و به این ترتیب هوایی که نفس می کشید سرشار از سلامت است.

آگلونما
Aglonoma

گل چمچمه ای تصفیه هوای آپارتمان

گل چمچه‌ای یا برگ‌قاشقی با نام علمی spathyphylum گیاه بسیار زیبایی است که می‌تواند به تنهایی تا ۶۰ درصد هوای داخل خانه را تصفیه کند. نکته جالب این گیاه آن است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کندو از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند.

 

spathyphylum
spathyphylumگل چمچه ایی

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی با نام علمی Chlorophytum comosum بسیار سریع رشد می‌کند و می تواند در عرض ۱۲ روز تمام سموم داخل هوای اتاق را دفع کند. این گیاه به خصوص برای افرادی که آلرژی ,گرد و غبار دارند، عالی است

 گل داوودی و تصفیه هوای آپارتمان

گل داوودی رنگ‌های شاد بنفش و صورتی دارد و باعث نشاط و شادابی در افراد می‌شود. این گل، تصفیه‌کننده هوای بسیار خوبی نیزهست و مواد سمّی مانند ک فرمالدهید، بنزن، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از بین می‌برد.

گل داوودی مقدار زیادی اکسیژن را در شب آزاد می‌کند و یک خواب راحت را برای اعضای خانه به همراه می‌آورد. این گیاه به نور خورشید نیاز دارد و مستعد ابتلا به قارچ است. بنابراین باید در نگهداری و میزان آبیاری آن دقت کرد.

گل داوودی
گل داوودی

 

نخل راپیس

نخل راپیس با نام علمی Rhapis excels یکی از مؤثرترین گیاهان در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن است.

فیکوس بنجامین و تصفیه هوای آپارتمان

فیکوس بنجامین با نام علمی Ficus benjamina هم یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هواست که تمامی آلودگی‌های ناشی از فرش و مبلمان نظیر: فرمالدئید، بنزن و تری کلرو اتیلن را خذف می‌کند

گل آفتابگردان

همان‌طور که از اسمش پیداست باید در معرض نور آفتاب رشد کند، ما این گیاه را به‌عنوان گلدان ویژه اتاق خواب معرفی می‌کنند. می‌دانید دلیلش چیست؟ دلیل آن تاثیر مثبت این گیاه در جلوگیری از آسیب نامناسب گرد و غبار در اتاق خواب است. به همین دلیل با این که توصیه می‌کنند اتاق خواب وسایل کمتری داشته باشد تا گرد و خاک در آن ایجاد نشود، اما قرار دادن چند گلدان آفتابگردان، ضمن زیبایی فضای اتاق، باعث تولید اکسیژن بیشتر در فضای خانه می‌شود. البته نوع خاصی از آن به نام Gerbera daisy بیش از همه این ویژگی را دارد.

امسال عید فضای اتاق خواب را با چند گلدان آفتابگردان، سالم و زیبا کنید. نگهداری از آن کار سختی نیست و فقط باید گلدان را در معرض نور آفتاب قرار داده و یک روز در میان به آن آب بدهید.

گل آفتابگردان
گل آفتابگردان

آگلونما، فیلتر هوای پارتمان

این گیاه که رنگ‌های مختلفی اعم از قرمز و طلایی دارد یکی از بهترین گل‌ها برای تصفیه هواست. به دلیل تاثیر بسیار مثبت آگلونما در تصفیه هوای خانه، به آن فیلتر هوا می‌گویند. این گیاه باید در نور کم، رطوبت معمولی خانه و دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. بنابراین آگلونما را می‌توانید در همه‌ جای خانه بویژه نقاط کم‌ نور و سرد اتاق نگهداری کنید. این گیاه با تقسیم ریشه در بهار قابل تکثیر است.

آلوئه‌ورا، گیاه چندمنظوره

بیشتر ما این گیاه را به عنوان گیاهی برای درمان سوختگی‌ها و حفظ سلامت پوست می‌شناسیم. علاوه بر این که برای رفع مشکلات گوارشی بویژه زخم معده، مصرف آن را توصیه می‌کنند، اما این ها بخشی از ویژگی‌های آلوئه‌وراست. طبق اعلام نظر سازمان ناسا، آلوئه‌ورا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای منزل است.  ویژگی این گیاه جذب گازهای سمی موجود در هوای خانه به دلیل برگ‌های گوشتی آن است هر چه برگ‌های این گیاه گوشتی و پرآب‌تر باشد، تاثیرش در تصفیه هوای منزل بیشتر است. بنابراین بهتر است از انواع بزرگ و پربرگ این گیاه استفاده کنید.

زنبق، جارو برقی هوا و  تصفیه هوای آپارتمان

این گیاه یکی از گل‌های ویژه فصل بهار است.بنابراین می‌توان این گل را کاشت و به صورت گلدان در خانه نگهداری کرد. به این گیاه جاروبرقی هوا می‌گویند. به این دلیل که ترکیب‌های خطرناکی مانند: تری‌کلرواتیلن، فرمالدئید و بنزن را جذب می‌کند. این گیاه در آپارتمان براحتی قابل نگهداری است، چون به نور زیادی نیاز ندارد، اما رطوبت آن باید همیشه تامین باشد. برای داشتن این گیاه کافی است پیاز آن را از گل فروشی‌ها بخرید و آن را داخل گلدان با خاک مرغوب بکارید. نور غیرمستقیم آفتاب فراموش نشود.

بامبو، با قد یک و نیم متری  و تاثیر آن در  تصفیه هوای آپارتمان

از چند سال پیش، خرید بامبو که زادگاهش کشور چین است،در کشور ما بشدت رایج شد. این گیاه غیر از جنبه تزئینی، خواص درمانی، ساقه آن می‌تواند بنزن، منواکسیدکربن و کلروفرم را از هوای اطراف دریافت کرده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کنداین گیاه هیدروفونیک است یعنی به خاک نیاز ندارد یکی دیگر از ویژگی‌های بامبو، ایجاد رطوبت در فضای خانه است.بنابراین یکی از بهترین مکان‌ها برای نگهداری آن، اتاق خواب کودکان است. این ویژگی معجزه این گیاه برای لطافت هوای خانه در فصل‌های گرم و خشکسال است.تری کلرواتیلن

محققان گیاه پوتوس که یک گیاه آپارتمانی است آن را اصلاح ژنتیکی کردند تا کلروفوم و بنزن موجود در هوای اطراف گیاه را از بین ببرند. گیاه مذکور علاوه بر این‌ها توانست یک پروتئین به نام ۲E1 تولید کند. پروتئین ۲E1 گیاه را قادر می‌سازد که ترکیبات مضر را به ترکیباتی منتقل کند که می‌توانند از رشد گیاه پشتیبانی کنند.

محققان اظهار کردند،

در خانه ما مولکول‌های کوچکی از قبیل کلروفرم و بنزن وجود داردکه از طریق کارهای ساده روزمره مانند دوش گرفتن یا جوشیدن آب به وجود می‌آیند و استنشاق طولانی‌ مدت آن‌ها سرطان‌زا است. در این راستا این محققان این گیاه را اصلاح ژنتیکی کردند تا بتواند هوا را پاکسازی کند و این ترکیبات خطرساز را از بین ببرد.  پروتئین ۲E1″ در تمام پستانداران از قبیل انسان وجود دارد و در بدن ما بنزن را به یک ماده شیمیایی به نام فنول و کلروفرم را به کربن‌دی‌اکسید و یون‌های کلر تبدیل می‌کند. محققان پروژه معتقدند گیاه آن ها می‌تواند درون خانه عملکرد خوبی داشته باشد .

آلاینده‌هایی که توسط گیاهان در خانه تصفیه می شوند

برخی از آلاینده‌های هوا که گیاهان خانگی قادر به تصفیه آن‌ها هستند در زیر معرفی شده‌اند. فرمالدهید Formaldehyde  از جمله ترکیبات آلی فرّار (VOCها) به حساب می‌آید. این ماده به دلیل سوختن ناقص مواد کربن‌دار به وجود می‌آید. سوختن چوب‌های شومینه، دودهای ناشی از پخت‌وپز، رنگ، چسب، اسپری‌های خوشبوکننده هوا و چوب‌های فشرده مانند چوب مبلمان از جمله عوامل و دلایل انتشار فرمالدهید هستند. این ماده یکی از مواد سرطان‌زای موجود در هوا است. همچنین می‌تواند باعث سوزش چشم و گلو و ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و سرفه شود.

بنزن Benzene

بنزن یک ماده‌ی بی‌رنگ است که برای تولید مواد صنعتی مانند شوینده‌ها، چسب، لاک، رنگ، نایلون و سایر مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده نیز یکی از عوامل ابتلا به سرطان است و باعث آسیب رساندن به بافت‌های سازنده خون مخصوصا سلول‌های مغز استخوان می‌شود. ضعف سیستم ایمنی، ناباروری، سرگیجه و سردرد از دیگر نتایج برخورد با بنزن است.

 

تری کلرواتیلن Trichloroethylene

از تری کلرو اتیلن به عنوان یک حلال صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از این ماده در صنایع غذایی و دارویی ممنوع است اما در برخی محصولات خانگی مانند چسب، رنگ، جوهر و لاک‌ها از آن استفاده می‌شود. تنفس هوایی که تری کلرو اتیلن در آن وجود دارد باعث بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های کبد، سرگیجه و سردرد،تهوع و سوزش چشم می‌شود.

گیاهان  تصفیه کننده به توصیه ناسا

پاپیتال ،الوورا ، گیاه عنکبوتی،گیاه سرخس برگ شمشیری ،اکالپتوس ،نخل پروانه ، اگلونما

مطلب پیشنهادی

قارچ ها وکپک های خطرناک.jpg

کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی

  کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی انسان را مورد برسی قرار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *