کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی

 

کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی
کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی

کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی انسان را مورد برسی قرار می دهیم. کپک ها ممکن است ناخوشایند باشد، اما مشکلات احتمالی جدی تری برای سلامتی دارند بسیاری از مواقع دیده می شود که موادی مانند آبلیمو و یا آبغوره و نان و غیره کپک می زنند و بسیاری از ما آنرا جدا و سپس مابقی ماده غذایی را استفاده می کنیم؟؟؟؟؟و اما باید بدانید که این کار بسیار نادرست و خطر ساز است.

کپک های خطرناک و تاثیرات آن بر سلامتی 

برخی کپک ها دارای موادی به نام مایکوتوکسین یا سم قارچ از خود ترشح می کنند که نه بو دارد و نه مزه و در هر نوع ماده غذایی می تواند باشد. شما نمی توانید انواع خطرناک کپک ها را تشخیص دهید و متاسفانه عوارض کوتاه مدت هم ندارد و بعد از سال ها شما را دچار سرطان کبد و دیگر اعضای بدن می کند.

بنابر این هرکز سعی نکنید کپک را جدا کرده و مواد باقی مانده را استفاده کنید و فقط در آزمایشگاه و با کمک متخصصین شما می توانید کپک سمی را از کپک های دیگر تشخیص دهید.

کپک های خطرناک و بیماری زا

رشد انواع قارچ ها ناخواسته است و در داخل و خارج از منزل یافت می شود. رشد کپک های فعال نیاز به رطوبت دارد کپک های در حال رشد باعث آسیب رساندن به مواد مورد استفاده در آن می شود و در نتیجه باعث ایجاد یکپارچگی ساختاری می شود. 

کپک های خطرناک و داستان کامل قارچ ها 

قارچ ها دارای بسیاری از ویژگی های متفاوت هستند که اکثر آنها ناخوشایند هستند. بوی های کثیف، زیرزمین مرطوب، فرش های ریخته گری،محل نشت آب، پای ورزشی، و غیره مخمرها ی قارچ ها (تعداد قارچ ها) هستند، قارچ ها برای نان، آبجو و شراب استفاده می شوند و از طرفی برخی از انواع قارچ ها خوراکی در نظرگرفته می شوند که بجث آن کاملا متفاوت است.

کپک های خطرناک و مکان رشد فارچ ها و کپک ها درخانه

اگرچه کپک ها و اسپورهای آنها به معنای واقعی کلمه در همه جا هستند اما رشد کپک نیاز به رطوبت دارد. این که آیا در سطوح قابل مشاهده اند یا پنهان شدن در پشت گبه، در اتاق زیر شیروانی، و یا زیر فرش، قالب داخلی در حضور رطوبت هوا و اب بیش از حد رشد می کند. همچنین در محیط های مرطوب یافت می شود. کپک داخلی ممکن است ناخوشایند باشد، اما مشکلات احتمالی جدی تر از آن هستند.

مکان زشد کپک ها در خانه
مکان زشد کپک ها در خانه

کپک ها از علل آلرژی

کپک ها به دلیل آسیب رساندن به موادی که در آن زندگی می کنند آسیب می بیند و از این طریق به تمامیت ساختار محل زندکیشان آسیب می زنند علاوه بر این، کپک با برخی از اثرات نامطلوب بهداشتی در انسان  همراه است، از جمله آلرژی  و عفونت, بعضی از اثرات بهداشتی مربوط به کپک ممکن است در حقیقت توسط باکتری ها، گرد و غبار و غیره ایجاد شود که در محیط ها پرورش یافته و به وجود آمده است. 

 

کپک های آلرژی زا
کپک های آلرژی زا

 قارچ سمی و کپک های خطرناک

 اصطلاح «قارچ سمی» به عنوان علت  بیماری سمی شناخته شده این سندرم هنوز مشخص نیست و قارچ سمی به عنوان یک علت ثابت نشده است قارچ سمی نیز به عنوان علت نشانه های مختلف مرتبط با سندرم ساختمان بیمار اثبات نشده است.

به منظور سلامت انسان، یکپارچگی ساختاری و کیفیت زندگی، باید رشد کپک در خانه ها، مدارس و کسب و کار ها را از بین ببرد. تمیز کردن  خانه می تواند به رفع کپک  کمک کند اما از بین ببردن کپک ها در مناطق بزرگ نیاز به تخصص جهت کمک به ساکنان فضای آسیب دیده دارد.

کپک های خطرناک و قارچ سمی
قارچ های سمی

بعضی از اثرات نامطلوب بهداشتی مربوط به کپک ممکن است در حقیقت توسط باکتری ها، گرد و غبار و غیره ایجاد شود که در محیط ها پرورش یافته به وجود آمده است. به اصطلاح قارچ سمی به عنوان علت بیماری سمی شناخته شده این سندرم هنوز مشخص نیست و قارچ سمی به عنوان یک علت ثابت نشده است.

کپک های خطرناک و سندرم ساختمان بیمار

 به منظور سلامت انسان، کیفیت زندگی، باید رشد کپک در خانه ها، را از بین ببرد. تمیز کردن می تواند توسط صاحب خانه انجام شود. رفع کپک از مناطق بزرگ نیاز به تخصص و متخصصان برای ساکنان فضای آسیب دیده است.

قارچ ها

قارچ ها شامل یک جهان گسترده ای از ارگانیسم ها، شاید بیش از ۳۰۰،۰۰۰ گونه است. آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا قارچها یا کپک ها را به عنوان انواع گیاهان بدون برگ، گل و یا ریشه تعریف می کند. ارگانیسم هایی که می توانند باعث ایجاد عفونت ناخن، و برخی از انواع پنومونی شود قارچ های  موجود در پنیر، کره بادام زمینی، مالچ، یونجه، غلات و غذاهای فاسد و مواد سیاه و سفید در حال رشد شده و در توالت و حمام. قارچ ها بوسیله اسپور ها از طریق هوا پخش می شوند، اما در سطوح زمین و زنده می مانند.

اسپورها

بسیاری از اسپورها می توانند برای مدت طولانی در شرایط خشک خاموش شوند، اما معمولا در حضور رطوبت به قارچ ها می رسند. در خارج از منزل، قارچ ها مواد ارگانیک را از جمله برگ ها، گیاهان علفی و درختان مرده تجزیه می کنند. قارچ ها خود توده زیادی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از انواع اسپور را تشکیل می دهند. در هر زمان خاص، اسپورهای مشابهی در داخل ظاهر می شوند، زیرا آنها از طریق درها و پنجره ها و روی لباس و کفش وارد می شوند.

خانه ها و سازه ها اغلب فرصت های زیادی برای رشد اسپورها فراهم می کنند. حتی در صورت عدم وجود نشت آب های آزاد اسپورها از طریق دیواره های بنیادی و کف های زیرزمینی، رطوبت هوا و تهویه مطبوع، تراکم پنجره لوله کشی معیوب، حمام مرطوب، فیلتر هوا و گیاهان گلدان در هوا پخش می شوند

اسپور های بیماری زا
اسپور های بیماری زا

انواع مختلف از اسپورهای قارچ ها

انواع مختلف از اسپورهای قارچ ها ,بر روی سطوح مختلف رشد می کنند برای مثال، لجن زرد موجود در مالچ های چوب سخت در یک محوطه حمام . گونه های معمولی شامل Aspergillus، Alternaria، Acremonium، Cladosporum، Dreschslera، Epicoccum، Penicilli  انواع خاصی از قارچ ها را می توان برای شناسایی  آزمایش کرد. این اجازه می دهد تا مقایسه درختان و فضای باز در مکان و زمان خاصی انجام شود. حتی اگر آنها در یک محل قابل مشاهده نیستند، چنین قارچ هایی می توانند اسپور ها و سایر مواد را به داخل هوا آزاد کنند.

حضورقارچ ها ،لزوما با بیماری های انسانی ارتباط ندارد

 تست ها حضور این مواد را در یک لحظه در زمان شناسایی می کنند، و نه لزوما زمانی که افراد در معرض آن قرار دارند و بیماری در حال توسعه است. همچنین، حضور این مواد لزوما به معنی قرار گرفتن در معرض بیماری نیست .قارچ ها به راحتی در محیط های مرطوب رشد می کنند. افرادی که در چنین شرایطی وقت صرف می کنند گاهی از اثرات تنفسی، سردرد و سایر علائم فیزیکی شکایت می کنند.

به علاوه قارچ های قابل مشاهده یا پنهان، فضاهای مرطوب به احتمال زیاد محصولاتی از قبیل گرد و غبار، باکتری ها و مواد شیمیایی،گازها و ذرات تولید شده از مواد که در آن قارچ ها رشد می کنند، وجود دارد. با توجه به مشکلاتی که در آزمایش این همه عناصر وجود دارد، شواهد سخت و دلیلی بر علت و معلول دقیق می توانند ناخوشایند باشند.

در گزارش گسترده ای در سال ۲۰۰۴، موسسه پزشکی (IOM) مدارک کافی برای شناسایی اثرات سلامتی که قطعا ناشی از گذراندن وقت در فضاهای مرطوب بود، یافت نشد. با این حال، کارشناسان دریافتند که در محیط های مرطوب بیماری های تنفسی ممکن است ایجاد شود.

علائم تنفسی فوقانی بر اثر محیط های مرطوب عبارتند از:

(علائم تنفسی فوقانی)، سرفه، خس خس علائم آسم است. آنها همچنین شواهد محدودی را نشان دادند که این محیط ها می تواند باعث تنگی نفس و ایجاد آسم در افرادی که قبلا از آن رنج ندیده اند،شود. و نشانه های تنفسی پایین (سرفه، خس خس، تنگی نفس، و سفتی قفسه سینه) در کودکان سالم  ایجاد میکند، بر اساس تحقیقات موجود، ادعاهایی از علائم متعدد دیگر مانند تحریک پوست، خستگی، سرطان، بیماری ریه یا عفونت تنفسی وجود ندارد.

محیط های مرطوب
محیط های مرطوب

شواهد

با این حال، شواهد کافی در مورد اثرات سلامتی وجود دارد که IOM فضای داخلی مرطوب را به عنوان یک مشکل بهداشتی عمومی مورد توجه قرار داده است. شواهدی وجود دارد که حاکی از ارتباط بین فضای مرطوب، قارچهای های داخلی و بیماری های تنفسی باشد. گذراندن زمان در مکان هایی که به اندازه کافی برای رشد قارچ ها ی خیس  مناسب می باشد، یک علت بالقوه سلامتی است.

این که آیا قارچ ها واقعا دیده می شود یا نه، پیدا کردن و رفع منابع رطوبت بیش از حد برای سلامتی مهم است و ساختار را بیشتر آسیب می زند. محققان خاطرنشان می کنند که اگر رطوبت و قارچ به عنوان یک علت سلامت بدنی تأیید شود، کنترل این شرایط کمک قابل توجهی به سلامت عمومی می کند.

افزایش آسم

با این حال، برخی از نویسندگان به طور قطعی بیان می کنند که قرار گرفتن در معرض قارچ باعث ایجاد آسم می شود. دانشمندان دریافتند که علائم دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه، خس خس، و آسم در افرادی که در فضاهای مرطوب نگهداری می شوند، بیشتر بوده است. در بررسی بررسی کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله، اختلالات تنفسی با علائمی همراه است، از جمله خس خس سینه، شبیه سرفه و علائم آلرژیک و تب یونجه.

افزایش آسم جدید در میان کارکنانی که در یک ساختمان اداری آسیب دیده اند کار می کنند، گزارش شده است. بین شروع آسم و سطوح قارچ در گرد و غبار ساختمان همبستگی و.جود دارد.خس خس در کودکانی که خانه های آنها در معرض آسیب رطوبت در آشپزخانه و قارچ های قابل رویت در مناطق زندگی اولیه بوده است، یافت شد

آلرژی و آسم در برونش سالم و مبتلا

اگر چه مطالعات متعدد نشان دهنده وجود ارتباط رطوبت و قارچ علت آلرژی های تنفسی و آسم می باشد، اما نمی توان این موارد را به عنوان علت قطعی بیماری در بیماران خاص تعیین کرد. در هر صورت، تشخیص پزشکی مورد نیاز است. برای مثال، آیا فرد آلرژی، آسم یا عفونت دارد؟

روش هایی برای تشخیص بسیاری وجود دارد. تشخیص مربوط به روند بیماری است، به عنوان مثال، ممکن است افراد را برای آلرژی به قارچ ها آزمایش شوند، اما نتایج مثبت لزوما با علایم مرتبط نیست. یکی از مسائل این است که آیا ارزیابی های محیطی برای حضور قارچ یا سایر مواد هوابرد در خانه ها، مدارس و محل های کار مرطوب انجام می شود.

اگر کسی تنها در یک مکان مشخص فقط شرایط تنفسی را توسعه دهد، اگر هیچ محرک دیگری شناخته نشود، ارزیابی محیطی ممکن است مثبت نشان داده شود. این شرایط عبارتند از : آسم (یا به تازگی تشخیص داده شده یا بدتر شدن آسم موجود)، وضعیت ریه به نام بیماری بینابینی ریه و بیماری پنومونی، حساسیت بالا، سارکوئیدوز و علائم تکراری علائم سرماخوردگی، عفونتهای سینوسی و خفگی.

Aspergillus قارچی – علت آلرژی و عفونت

به نظر می رسد صرف زمان در ساختمان های  مرطوب، خطر برونشیت و عفونت های تنفسی را افزایش می دهد، اما اثبات نشده است. اگر این علت این عفونت ها باشد، احتمال دارد که باکتری ها یا انتشار مواد شیمیایی مسئول عفونت های قارچی شناخته شده باشند، اما معمولا به علت قرار گرفتن در معرض قارچ های داخلی نیستند. مثلا آسپرژیلوزیت .

آسپرژیلوزیت آلرژیک برونکوپلاستی،  Aspergillus قارچی است که در داخل و خارج از منزل یافت می شود، و ممکن ایت باعث بیماری شود.

Aspergillus قارچی
Aspergillus قارچی

 

روش از بین بردن قارچ های داخل منزل

یکی از روش های مبارزه شستشوی محیط مشکوک با مواد شوینده بخصوص وایتکس می باشد.

جلوگیری و از بین بردن قارچ های داخلی
جلوگیری و از بین بردن قارچ های داخلی

 

خلاصه

رطوبت برای تولید قالب داخلی مورد نیاز است. آسیب های قالب های داخل ساختمان و یا هر ماده ای که رشد می کند را از بین می برد. این، علاوه بر بوهای مرتبط، باعث کاهش کیفیت زندگی افرادی می شود که در چنین فضایی صرف می شوند. در جامعه علمی اختلاف زیادی وجود دارد که آیا اثرات نامطلوب سلامتی در قارچ داخلی وجود دارد یا خیر، محیط مرطوب می تواند به بیماریهای تنفسی مانند آلرژی، آسم، سرفه، آبریزش بینی و شرایط سینوسی کمک کند.

این که آیا این بیماری ها از طریق قارچ ها، آلودگی های گرد و غبار، مواد شیمیایی ناشی از خراب شدن سطوح و یا آلودگی هوا در داخل ایجاد می شود، همچنان یک موضوع برای تحقیقات بیشتر است. افرادی که احساس می کنند بیمار هستند باید مراقبت های پزشکی را برای ایجاد تشخیص و دوره درمان، به جای تکیه بر متخصصین خود که درمان نامناسب در اینترنت را تبلیغ می کنند، دنبال کنند.

مطلب پیشنهادی

روغن مایع

روغن های جامد و مایع را بشناسید

                              …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *