دیابت و تنظیم قندخون – آیا عسل قندخون دیابتی ها را بالا می برد؟

دیابت و تنظیم قندخون – آیا عسل قندخون دیابتی ها را بالا می برد؟ پاسخ این سوال را ما به شما می گوییم . دیابت و تنظیم قندخون بیماری شایعی است که کنترل آَن نقش مهمی در سلامت بیماران مبتلا ایفا می کنند. دیابت به ندرت ریشه کن می شود ولی می توان آن را مدیریت کرد در غیر این صورت به ارگان های مهمی از بدن آسیب می رساند.

مطالبی که در این مبحث می خوانیم عبارتند از 

۱- دیابت چیست   ۲- علائم دیابت    ۳-انواع دیابت   ۴-  علل دیابت    ۵- عوارض دیابت     ۶- پیشگیری و درمان

۱- دیابت چیست؟

دیابت دو نوع است: نوع یک و نوع دو، دیابت اشاره به گروهی از بیماری هایی اطلاق می شود که سوخت و ساز کامل گلوکز در بدن کاهش می‌یابد. گلوکز برای سلامت شما حیاتی است، زیرا منبع انرژی مهم برای سوخت مغز و سلول هایی است که عضلات و بافت خود را تشکیل می دهند، علت اصلی دیابت متفاوت است، اما شکر بیش از حد در خون شما می تواند مشکلات جدی سلامت منجر شود.

۲- علائم دیابت 

علائم دیابت به میزان چگالی قند خون شما بستگی دارد بعضی از افراد مخصوصا افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند ممکن است ابتدا علائم را تجربه نکنند.اما در دیابت نوع ۱ علائم به سرعت در حال افزایش است و شدیدتر می شود.

برخی از علائم و نشانه های دیابت نوع ۱ و ۲ عبارتند از : افزایش تشنگی، تکرر ادرار، گرسنگی شدید، کاهش وزن بدون دلیل، حضور کتون در ادرار (کتون ها یک محصول جانبی از تجزیه عضلات و چربی است که اتفاق می افتد زمانی که انسولین به اندازه کافی موجود نیست)،

خستگی مفرط، تحریک پذیری، تاری دید، زخم های مکرر، عفونت های مکرر، مانند عفونت های لثه یا پوست و عفونت واژن و بیحسی  و مورمور در اندام ها. دیابت نوع ۱, می تواند در هر سنی رشد کند، هرچند که اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. دیابت نوع ۲ نوع شایع تر است و می تواند در هر سنی رشد کند، هر چند که در افراد بالای ۴۰ سال رایج است.

۳ – انواع دیابت و بیماری های مزمن دیابت 

دیابت نوع ۱ –  دیابت نوع دو –  دیابت بارداری  – دیابت پنهان

شرایط دیابت بالقوه برگشت پذیر عبارتند از: زمانی که سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی است، اما به عنوان دیابت طبقه بندی نشده است،  و زمانی که دیابت حاملگی در دوران بارداری رخ می دهد که  ممکن است پس از به دنیا آمدن نوزاد  مشگل رفع شود.

انواع دیابت و بیماری های مزمن دیابت 
انواع دیابت و بیماری های مزمن دیابت

انسولین یک هورمون است که از غدد واقع در پشت و زیر معده (پانکراس) می آید. پانکراس انسولین را به جریان خون منتقل می کند. انسولین داخل خون می شود که مقدار قند موجود درخون را کاهش می دهد. همانطور که سطح قند خون شما کاهش می یابد انسولین از پانکراس شما نیز ترشح می شود.

۴ – علل دیابت نوع ۱ و نوع دو

علت  دیابت نوع ۱

علت دقیق دیابت نوع ۱ ناشناخته است. سیستم ایمنی بدن شما معمولا با باکتری ها یا ویروس های مضر مبارزه می کند، سلول های بتا در پانکراس تخریب و پانکراس انسولین تولید نمی کند تا گلوکز موجود در غذا را به انرژی تبدیل کند. پزشکان هنوز در پی آن هستند که بفهمند چه چیزی باعث می شود سیستم ایمنی بدن به پانکراس حمله کند. بیشتر یافته ها نشان می دهد عوامل ژنتیکی و محیطی در این باره موثرند.

علل دیابت نوع ۲

در مبتلایان دیابت می تواند به دیابت نوع ۲ منجر شود و در دیابت نوع ۲، سلول های شما به اثر انسولین مقاوم می شوند در این شرایط پانکراس شما قادر به تولید انسولین به اندازه کافی نیست. به جای حرکت به سلول های خود برای انرژی مورد نیاز قند در جریان خون شما ایجاد می شود، که این موضوع ناشناخته است، هرچند اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در ایجاد دیابت نوع ۲ نقش دارند. داشتن اضافه وزن به شدت با پیشرفت دیابت نوع ۲ مرتبط است، اما همه افراد مبتلا به نوع ۲ دارای اضافه وزن نیستند.

علل دیابت نوع ۲
علل دیابت نوع ۲

دیابت بارداری

 

دیابت بارداری
دیابت بارداری

دیابت و تنظیم قند خون و علل دیابت حاملگی

در طول بارداری، جفت هورمون ها را برای حاملگی خود تولید می کند. این هورمون ها سلول های شما را به انسولین مقاوم تر می کند. به طور معمول، پانکراس شما با تولید انسولین به اندازه کافی اضافی برای غلبه بر این مقاومت پاسخ می دهد. اما گاهی اوقات پانکراس شما نمی تواند ادامه دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، گلوکز بیش از حد در خون شما زیاد می شود و منجر به دیابت بارداری , می شود.

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنید؟

اگر شما مشکوک هستید که فرزندتان ممکن است دیابت داشته باشد و متوجه علائم احتمالی دیابت باشید، با پزشک خود مشورت کنید. هرچه زودتر شرایط تشخیص داده شود، درمان زودتر شروع می شود. اگر از قبل مبتلا به دیابت هستید به پیگیری پزشکی نیاز دارید تا میزان قند خون شما تثبیت شود. برای درک ابتلا به دیابت، ابتدا باید بدانید که چطور گلوکز معمولا در بدن دفع می شود.

دیابت و عوامل خطر,

عوامل خطر ابتلا به دیابت به نوع دیابت بستگی دارد. اگر چه علت دقیق دیابت نوع ۱ ناشناخته است، اما عوامل خطر این بیماری عبارتند از : سابقه خانوادگی، اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دارای دیابت نوع ۱ باشد خطر ابتلای شما افزایش می یابد. فاکتورهای محیطی، شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض بیماری ویروسی ممکن است در دیابت نوع ۱ نقش داشته باشد.

حضور سلول های سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی)، گاهی اوقات اعضای خانواده افراد مبتلا به دیابت نوع۱، برای وجود آنتی بادی های دیابتی آزمایش می شوند. اگر شما آنتی بادی های خودکار دارید، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۱ افزایش می یابد. اما همه کسانی که این آنتی بادی های خودکار دارند دیابت را نشان نمی دهند.

۵- عوارض دیابت

دیابت و تنظیم قندخون در جلوگیری از آسیب چشم

رتینوپاتی می تواند به عروق خونی شبکیه (رتینوپاتی دیابتی) آسیب برساند که به طور بالقوه منجر به کوری می شود. دیابت همچنین خطر دیگر  مانند آب مروارید و گلوکوم را افزایش می دهد.

عوارض دیابت و رتینوپاتی
عوارض دیابت و رتینوپاتی

 تنظیم قندخون و جلوگیری از آسیب پا

آسیب عصبی در پا و یا فقر جریان خون به پاها باعث افزایش خطر عوارض مختلف پا می شود. عفونت های درمان نشده و برش ها  می تواند عفونت های جدی را ایجاد کند که اغلب به ندرت بهبود می یابند. در نهایت این عفونت ها نیاز به قطع عضو دارد. گلوکز و شکر ، منبع انرژی برای سلول هایی است که عضلات و دیگر بافت ها را تشکیل می دهند.

شرایط پوستی: دیابت ممکن است شما را بیشتر در معرض مشکلات پوستی، از جمله عفونت های باکتری و قارچی قرار دهد.

دیابت و اختلال شنوایی

مشکلات شنوایی در افراد مبتلا به دیابت شایع تر است.

 بیماری آلزایمر و دیابت 

دیابت نوع ۲ ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد، مانند بیماری آلزایمر. اگر چه نظریه هایی وجود دارد که چگونه این اختلالات به هم ارتباط دارند، اما هنوز هیچ اثری ثابت نشده است.

دیابت و تنظیم قندخون در افسردگی

علائم افسردگی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ معمول است. افسردگی می تواند بر مدیریت دیابت تأثیر بگذارد.

عوارض دیابت حاملگی بر نوزادان

اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری نوزادان سالم به دنیا می آودند. با این حال سطح قندخون بدون کنترل یا کنترل نشده می تواند برای شما و نوزاد شما مشکلات ایجاد کند. عوارض در کودک شما ممکن است به علت دیابت حاملگی رخ دهد، از جمله : رشد بیش از حد گلوکز، کلوگز اضافی می تواند از جفت عبور کند که باعث ایجاد لوزالمعده کودک شما می شود تا انسولین بیشتری تولید کند. این باعث می شود که کودک شما بیش از حد بزرگ شود (ماکروزومی) نوزادان بسیار بزرگ به احتمال زیاد نیاز به تولد در بخش مراقبت های ویژه دارند.

عوارض دیابت حاملگی بر نوزادان
عوارض دیابت حاملگی بر نوزادان

قند خون پایین گاهی اوقات نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) را به زودی پس از تولد ایجاد می کنند زیرا تولید انسولین خودشان بالا است. تغذیه سریع و گاهی اوقات راه حل گلوکز داخل وریدی می تواند سطح قند خون کودک را به حالت طبیعی بازگرداند. دیابت نوع ۲ بعدا در زندگی نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری در معرض خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ قرار دارند.

دیابت و تنظیم قندخون و عوارص ، پره اکلامپسی و مرگ

دیابت بارداری بدون درمان ممکن است به مرگ کودک یا قبل یا بعد از تولد منجر شود. در نتیجه دیابت حاملگی، عوارض مادر نیز می تواند شامل موارد زیر باشد:

پره اکلامپسی این وضعیت با فشار خون بالا، پروتئین بیش از حد در ادرار و تورم در پاها و دست ها مشخص می شود. پره اکلامپسی می تواند به عواقب جدی و حتی تهدید کننده زندگی برای مادر و نوزاد منجر شود. دیابت بارداری بعدی هنگامی که دیابت حاملگی در اولین حاملگی داشته اید، احتمال دارد که آن را با حاملگی بعدی دوباره داشته باشید و ممکن است به نوع ۲ دیابت مبتلا شوید.

 پیشگیری عوارض پیش دیابت Prediabetes

دیابت نوع ۱ را نمی توان پیشگیری کرد. با این حال، انتخاب یک شیوه زندگی سالم که به درمان دیابت کمک می کند.

۱-خوردن غذاهای سالم

غذاهای کم چربی و کم کالری را انتخاب کنید که فیبر بیشتری داشته باشید. تمرکز بر میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل. تلاش برای تنوع و جلوگیری از خستگی.

۲-دیابت و تنظیم قندخون و فعالیت فیزیکی

فعالیت بیشتری داشته باشید هدف ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​در روز است. پیاده روی روزانه را سریع بروید. دوچرخه سواری کنید، اگر نمی توانید شنا کنید یا در یک تمرین طولانی تمرکز کنید، آن را در طول روز به جلسات کوچکتر گسترش دهید.

۳-اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید

کاهش وزن می تواند خط ابتلا به دیابت را کاهش دهید.

توجه

سعی نکنید در دوران بارداری وزن کم کنید، با این حال. با پزشک خود در مورد چگونگی افزایش وزن در طول بارداری به پزشک خود صحبت کنید. برای حفظ وزن خود در محدوده نرمال سعی کنید عادات بد غذایی را کنار بگذارید. همچنین از عادات خوب مانند ورزش پیروی کنید.

ورزش باعث می شود، قلب سالمتر، انرژی بیشتر و اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید. گاهی اوقات دارو نیز گزینه ای است. داروهای خوراکی دیابت مانند متفورمین (Glucophage، Glumetza و دیگران) ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند اما انتخاب شیوه زندگی سالم ضروری است. قند خون خود را حداقل یک بار در سال بررسی کنید تا مطمئن شوید که دیابت نوع ۲ را ندارید.

  ۶- درمان

حال چند مورد از مواد معجزه آسا و قابل دسترس در درمان این بیماری را برای شما ذکر می کنم: میخک، فلفل قرمز، زردچوبه، مریم گلی، جینسینگ، دانه شنبلیله، دانه گشنیز و دارچین از داروهای مهم و موثر در دیابت و تنظیم قند خون می باشند.

 ادویه ها ی موثر در دیابت و تنظیم قند خون

تاثیر سیر بر دیابت و تنظیم قند خون

این گیاه دارای ۴۰۰ ماده مفید است و در سالم سازی بدن به ویژه بالا بردن پمپاژ قلب می باشد. در بهبود جریان خون و همچنین بالا بردن انسولین خون و در نتیجه کاهش قند در بدن موثر است. با عفونت ها مقابله و سیستم ایمنی شما را  در بیماران دیابتی بالا می برد.

تاثیر دارچین بر دیابت 

دارچین : به دلیل اینکه در روند سوخت و ساز گلوکز بسیار تاثیر گذار می باشد. در جذب قند یاری دهنده سلولها بوده و به کاهش و تنظیم آن کمک می کند دیابت و تنظیم قندخون – آیا عسل قندخون دیابتی ها را بالا می برد؟

تاثیر زردچوبه بر قند خون

زردچوبه: کردش خون را تقویت و تعادل بدن را بالا برده خاصیت ضد التهاب دارد. به سیستم ایمنی کمک  فراوانی می کند و در تنظیم هورمون ها کمک کنند است.

تاثیر  فلفل قرمز بهبود گردش خون در دیابت و تنظیم قند خون

فلفل قرمز: در روند گردش جریان خون تاثیر داشته و ریسک ابتلا به بیماری قلبی را در بیماران دیابتی کاهش می دهد

تاثیر مریم گلی پیشگیری از آلزایمر

مریم گلی : این گیاه  با ترمیم سلو ل های مغزی از الزایمر در بیماران دیابتی جلو گیری می کند. میخک به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی بیماران دیابتی باعث کنترل دیابت می شود

تاثیر جینسینگ بر دیابت و کنترل قند خون

جینسینگ: استفاده از آن بدون خطر است با پردازش بهتر بدن باعث کاهش قند خون می شود. موجب بهبود حساسیت به انسولین  شده و هم چنین در کاهش استرس و افسردگی موثر است. در بهبود حافظه و سیستم ایمنی کمک شایانی می کند.

 
دیابت و تنظیم قندخون – آیا عسل قندخون دیابتی ها را بالا می برد؟

دیابت و تنظیم قندخون – آیا عسل قندخون دیابتی ها را بالا می برد؟

گزارش بهداشت نیوز، عسل حتی ۱۰۰ درصد طبیعی یا عسل با گلوکز کمتر هم قند بیماران دیابتی را افزایش می دهد. باید بدانید عسل نسبت به قندهای تصفیه شده مانند شکر بهتر است، اما این موضوع نادرست است که گفته می شود عسل، قند بیماران دیابتی را بالا نمی برد. دیابتی ها عسل را به مقدار اندک و به جای قندهای ساده و با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه مصرف کنند. عسل قند دیابتی ها را افزایش نمی دهد یا این افراد به هر اندازه می توانند عسل بخورند، نادرست است.

دیابتی ها نان لواش و باگت استفاده نکنند

دیابتی ها از غلات تصفیه نشده و از نان های سبوس دار مصرف کنند

به این بیماران توصیه می شود که نان های سفید مانند لواش و باگت استفاده نکنند و سعی کنند برنج کمتری مصرف کنند. این افراد در کنار برنج ساده از سالاد یا سبزیجات استفاده کنند. برنج های مخلوط با حبوبات مانند عدس پلو یا مخلوط با سبزی هایی مانند: لوبیا و سبزی پلو نسبت به برنج ساده برتری دارد. دیابتی ها سبزیجات را به صورت خام یا آب پز مصرف کنند و از سبزیجات سرخ شده استفاده نکنند.

دیابتی ها باید گوشت سفید به خصوص ماهی مصرف کنند

افراد دیابتی حداقل هفته ای ۲ بار ماهی،۲ تا ۳ بار مرغ مصرف کنند و استفاده از گوشت قرمز را به حداقل برسانند.

روغن های کلزا، زیتون و کنجد بهترین روغن برای این بیماران  است

آنان نباید روغن جامد، سرخ کردنی، کره و خامه استفاده کنند و حتی المقدور از سرخ کردن مواد غذایی اجتناب کنند. روغن کلزا از یک دانه روغنی به نام کلزا گرفته می شود و دارای اسیدهای چرب ضروری و فاقد کلسترول است. حبوبات در برنامه غذایی آنان باید به مقدار زیاد وجود داشته باشد، حبوبات دارای پروتیین گیاهی است و فاقد کلسترول و حاوی فیبر محلول زیادی است که علاوه بر تامین پروتیین مورد نیاز درکنترل قند این افراد تاثیر مثبت قابل توجهی دارد. دیابت و تنظیم قندخون

بیماران دیابتی نباید در یک وعده حجم زیادی غذا مصرف کنند

بیماران دیابتی نباید مدت طولانی غذا نخورند و در یک وعده حجم زیادی غذا مصرف کنندکه این کار سبب بالا و پایین رفتن یا به عبارتی نوسان قند خون می شود. مهمترین چیزی که در برنامه غذایی بیماران دیابتی بر کنترل قند خون آنان تاثیر دارد، مقدار مناسب کربوهیدرات است، این افراد باید کربوهیدرات دریافتی در روزهای مختلف ثابت باشد

مقدار کربو هیدرات

لازم است مقدار کربوهیدرات توزیع مناسبی در طول روز داشته باشد و در قالب ۳ وعده اصلی و ۳ تا ۴ میان وعده توزیع شود. دیابتی ها تصور می کنند که کربوهیدرات فقط در نان و غلات و قند های ساده است که این تصور درست نبوده و علاوه بر آنها در میوه و لبنیات حاوی کربوهیدرات هستند.

بیماران دیابتی بدانند که یک لیوان شیر یا ماست و یک دانه میوه متوسط معادل یک برش نان، قند دارد. یک عدد میوه متوسط حدود ۱۵ گرم قند دارد و می تواند قند خون دیابتی ها را بالا ببرد، این بیماران در یک شبانه روز حداکثر ۲ تا ۴ واحد (تقریبا معادل ۱۰۰ گرم ) میوه مصرف کنند و سعی کنند بیشتر ویتامین ها ی مورد نیاز را از طریق گروه سبزی ها تامین کنند. سبزجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

خلاصه مطلب

دیابت نوعی بیماری است که به علت کاهش سوخت وساز قندخون در بدن ایجاد می شود.

درمان می شود اما با مدیریت صحیح قابل کنترول است.

مطلب پیشنهادی

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب

  فواید و مضرات کرم ضد آفتاب به دلایلی که در این مطلب توضیح خواهیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *