مواد غذایی که نباید خام خورد

 

برگ های  سمی ریواس
مواد غذایی که نباید خام خورد مانند جوانه ها

مواد غذایی که نباید خام خورد ه شوند آز غذاهایی هستند که باید قبل از خوردن آن را پخت و گرنه باعث عواقب خطرناکی در بدن می شوند. این مواد دارای مواد سم و باکتری هایی هستند که درسیستم بدن اختلال ایجاد می کند ولی با پختن از بین می روند. این مواد شامل سبزیجات میوه جات آجیل و مواد پروتئینی و حبوبات است.

این مواد را خام نخورید

 جوانه ها،سبزیجاتی که نباید خام خورد

جوانه ها علاوه بر سالم بودن جزو مواد غذایی محسوب می شوند که نباید خام خورده شوند. با این وجود جوانه های یونجه و تربچه می توانند حاوی باکتری های مضر ,ایکولای، سالمونلا، ولیستریا باشند.

جوانه ها در شرایط گرم و مرطوب پرورش داده می شوند. در نتیجه محیطی مناسب برای تکثیر این باکتری ها نیز محسوب می شود. بر همین اساس، آنها را به صورت تازه خریداری کرده و پیش از مصرف شستشو و پختن را فراموش نکنید.

برگ های  سمی ریواس

برگ های  سمی ریواس
برگ های سمی ریواس را نباید خورد

برگ های ریواس از دیگر موادی که کلا نباید خورده شوند از برگ های آن دوری کنید زیرا سمی است و به کلیه آسیب می زند. داخل برگ های ریواس سمی به نام اگزالیک وجود دارد که مرگ آور است.

سبزیجات چلیپایی

مانند گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و کلم را بهتر است خام مصرف نکنید. زیرا حاوی قندهایی هستند که هضم آنها بسیار دشوار است.دلیل پخت سبزیجات چلیپایی این است که قندهای موجود در آنها راحت تر هضم شوند.

 سبزیجات چلیپایی
سبزیجات چلیپایی

بادمجان از دیگر مواد غذایی که نباید خام خورد

با احتیاط به بادمجان خام نزدیک شوید. بادمجان خام حاوی سولانین ,است ماده ای سمی و  مشکل آفرین است در سیب زمینی سبز شده نیز وجود دارد.

بادمجان های جوان یا آن هایی که زود برداشت می شوند حاوی بیشترین میزان از این سم هستند. اما بهترین گزینه پختن این ماده غذایی پیش از مصرف است افزون بر این، برخی افراد ممکن است به مقادیر اندک بادمجان خام  آلرژی داشته باشند.

بادمجان از دیگر مواد غذایی که نباید خام خورد
بادمجان از دیگر مواد غذایی که نباید خام خورد

 سیب زمینی سبز مواد غذایی که نباید خام خورد

در قسمتهای سبز پوست سیب زمینی و جوانه زده مقدار بسیار زیاد تری سولانین وجود دارد ، این سم برای بدن خطر ناک است و نباید خورده شود

هسته سمی میوه جات

هسته بعضی میوه جات از مواد غذایی که نباید خورده شود. هسته میوه های هلو گلابی شفتالو و زردالو سمی است. هسته های این میوه ها حاوی ماده ای به نام آمیگدالین است .آمیگدالین در بدن سیانور تولید می کند و می تواند مرگبار باشد.

هسته سمی میوه جات
هسته سمی میوه جات

مواد گوشتی و دیگر مواد غذایی که نباید خام خورد

میدانید که میلیون ها میکروارگانیسم روی گوشت خام رشد می کند و در بدن باعث عفونت و هزاران باکتری می شود به همین دلیل پخت مرغ اگر زیر ۱۶۵ درجه فارنهایت باشد باکتری ها پا بر جا خواهند بود. بنا بر این بسیار مهم است که حتما درجه پخت رعایت شود.

 هات داگ

مصرف خام هات داگ می تواند خطرناک باشد. این تصور اشتباه وجود دارد که هات داگ یک مرحله پخت را پشت سر گذاشته و از این رو می توان آن ها را پس از خرید و بدون هیچ روش پخت و پز مصرف کرد. 

بنابر گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، هات داگ های بسته بندی شده می توانند با باکتری لیستریا آلوده شده باشند،این باکتری تنها با حرارت دیدن مجدد هات داگ از بین می رود.

گوشت چرخ کرده

گوشت در فرایند چرخ شدن در معرض باکتری های زیادی قرار می گیرد باکتری به آن نفوذ می کند و موجب دردهای شدید  می شود. نام این باکتری ایکلای است

آجیل ها از دیگر مواد غذایی که نباید خام خورد

بادام تلخ

بادامی که می شناسیم به نام بادام شیرین شناخته می شود .آین دانه فواید مفید و مختلفی را نیز ارائه می کند. اما گونه ای دیگر به نام بادام تلخ نیز وجود دارد که حاوی اسید هیدروسیانیک، ترکیبی خطرناک از سیانید هیدروژن و آب است. تنها ۷۰ گرم بادام تلخ برای مرگ یک فرد بالغ کافی است. اما اگر بادام تلخ را بپزید می توانید آن را مصرف کنید.

بادام تلخ
بادام تلخ

حبوبات : لوبیای قرمز

لوبیای  قرمز دارای سمی به نام فیتو هماگلوتین است  و باید حتما در دمای صد درجه به مدت ۳۰ دقیقه پخته شود

تخم مرع با توجه به اینکه سرشار از پروتئین است و باکتری سالمونلا به راحتی می تواند در آن رشد کند. این باکتری از هر ۳۰ هزار تخم مرغ یکی را آلوده می کند و باعث بیماری های جدی روده و حتی بستری در بیمارستان می شود و حتی امکان آلوده بودن زرده عسلی نیز وجود دارد.

عسل

امروزه دسترسی به عسل خام راحت تر از گذشته است  اما مصرف آن برای کودکان توصیه نمی شود. عسل خام غیر پاستوریزه است و ممکن است حاوی گرانایو یک سم عصبی باشد.

این سم برای انسان کشنده نیست، اما از نشانه های مسمومیت با سم گرانایو می توان به سرگیجه و افت فشار خون اشاره کرد.

عسل برای نوزادان ممنوع است.

مطلب پیشنهادی

روغن مایع

روغن های جامد و مایع را بشناسید

                              …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *