فواید زنجبیل در سلامت و زیبایی

فواید زنجبیل به عنوان یک گیاه بسیار قدرتمند برای سلامتی، زیبایی و مقابله با بیماری ها شناخته شده است که خواص آن باور نکردنی است. زنجبیل ادویه ی آشپزی و دارویی سنتی است که در بسیاری از فرهنگ ها مورد استفاده قرار می کیرد.

زنجبیل چیست؟

زنجبیل نوعی ادویه از ریشه گیاه است. در بسیاری از غذاهای آسیایی در خاورمیانه دارو های گیاه به کار می رود. زنجبیل از شاخه کورکومین است. برای درمان مشکلات روده و معده مفید و غذایی عالی برای افرادی که رژیم بدون لکتین دارند محسوب می شود. زنجبیل اثرات ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد.

ترکیبات موجود در زنجبیل 

ترکیبات فعال در زنجبیل عبارتنداز: فلاوونوئید، دی هیدروترپونوئید، زرامبون، زینجرون، پارادول، شوگاول و جینجرول است . این ترکیبات دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی بوده و می توانند، ضد التهاب، ضد میکروب، مسکن درد و دارای فعالیت های حفاظتی کبد باشند.

فواید زنجبیل برای سلامتی بدن

زنجبیل یک ضد التهاب است, زنجبیل می تواند ژنهای التهابی را تنظیم کند. مانند ( آسپرین و ادویل ) زنجبیل فعالیت های آنزیم های کوکس را مسدود می کند.

یکی دیکر از خواص زنجبیل تولید مواد شیمیایی در واسطه التهابی به نام لوکوترین و پروستاگلاندین است. زنجبیل مانع انتشار التهاب سیتوکین از یاخته های بیگانه سلول می شود.

فواید زنجبیل در درمان درد

زنجبیل به اندازه دیکلوفناک ( داروی درد ) برای مدیریت درد مفید بوده و بدون توجه به ناراحتی گوارشی تاثیر دارد. زنجبیل به طور موثر دردهای مفصلی و ماهیچه ای را کاهش می دهد، دو گرم زنجبیل ممکن است به طور متوسط درد ماهیچه ای ناشی از ورزش های مقاومتی و دویدن طولانی را کاهش دهد به خصوص اگر حداقل ۵ روز طول بکشد.

فواید زنجبیل در درمان درد
فواید زنجبیل در درمان درد

زنجبیل به دل درد قاعدگی کمک می کند

زنجبیل در کاهش شدت درد موثرتر و به علاوه، به نظرمی رسد زنجبیل به اندازه  داروی درد مفنامیک اسید  موثر باشد.

فواید زنجبیل در آرتروز

زنجبیل تاثیر آرتروز را بهبود می بخشد. البته تحقیقات بیشتری برای تعیین واقعیت لازم است.

فواید زنجبیل در آسم و آلرژی

زرومبون موجود در زنجبیل، واکنش Th1 را افزایش می دهد و به واکنش حساسیت Th2 به پروتیین سفیده تخم مرغ ( آلبومین ) در موش ها کمک می کند، زنجبیل با خنثی کردن Th2 واکنش ایمنی در موش ها به آسم کمک می کند. زنجبیل باعث کاهش انقباض ماهیچه های تنفسی با کاهش استیل کولین می شود.

فواید زنجبیل در اکزوما نیز کاربرد دارد

شوگاول یک ترکیب یافت شده در زنجبیل است که حساسیت پوست ( اگزما ) در موش ها را از طریق مانع سیتوکین با فعال کردن مسیر Nrf2 درمان می کند .

اثرات زنجبیل بیماری های روده را بهبود می بخشد

زنجبیل پروستاگلادین را در پوشش شکم بالا می برد. در بیماران مبتلا به آرتروز که مدت ها از مشکلات شکمی رنج می برند. زنجبیل با  جلوگیری از رشد هلیکوباکتر پیلوری ترشح اسید معده را کاهش می دهد.

فواید زنجبیل به درمان استفراغ و حالت تهوع

زنجبیل از فعالیت بیش از حد اعصاب جلوگیری و با ممانعت از عملکرد سروتونین در بخش گوارشی، حالت تهوع، استفراغ ایجاد می کند و زنجبیل مسکنی غیر دارویی موثر برای بیماری صبحگاهی در دوران بارداری است. زنجبیل به حالت تهوع و استفراغ ناشی از عوارض جانبی شیمی درمانی کمک می کند. کمک شایان مصرف زنجبیل در درمان حالت تهوع و استفراغ موثر است.

 

مزایای زنجبیل  در کاهش دل درد

زنجبیل جریان شکمی (انقباضات دودی ) را تحریک می کند. با این حال، اثرات دقیق زنجبیل بسته به گونه های مختلف پستانداران متفاوت است، زنجبیل به سرعت معده را به درون روده کوچک در افراد سالم خالی می کند تا بتواند در مورد پرخوری یا سو هاضمه کمک کند. زنجبیل می تواند به علائم گوارشی افرادی کمک کند که اغلب دچار معده عصبی ( سوهاضمه ) هستند.

زنجبیل موثر در کاهش دل درد
زنجبیل موثر در کاهش دل درد

از دیگر فواید زنجبیل می توان به موارد ذیل اشاره کرد

زنجبیل تاثیری بر حرکات کیسه صفرا ندارد زنجبیل از کبد محافظت می کند. زنجبیل می تواند به دلیل مسمومیت کبد به بیماران سل کمک کند. زنجبیل از کلیه و کبد در برابر سم کادمیوم محافظت می کند. زنجبیل از سم آلومینیوم در موش های صحرایی محافظت می کند. زنجبیل به بیماری بدون الکلی و کبد چرب کمک می کند. روغن زنجبیل از کبد در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی و بیماری های متابولیک مرتبط با رژیم چربی بالا محافظت می کند. ۱۲ هفته مصرف دو گرم زنجبیل روزانه به طور قابل توجهی چندین آنزیم کبد، سیتوکین التهابی و شاخص مقاومت انسولین را در مقایسه با داروهای دیگر کاهش می دهد.

تاثیرات فوق العاده زنجبیل در درمان دردها

فواید زنجبیل در مقابله با استرس, زنجبیل حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان قوی است، در نتیجه در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند. و همچنین زنجبیل آنتی اکسیدانی موثر به عنوان بخشی از درمان ضد سل است.

زنجبیل تاثیر ضد سرطانی دارد 

چندین ترکیب فعال در زنجبیل در برابر نشانه های سرطان بسیار قوی هستند

۱- زنجبیل می تواند مرگ سلول های سرطانی را با استفاده از آپوپتوز تحریک کند،

۲- زنجبیل می تواند در سلول های سرطانی مخاط رحم از طریق فعال سازی آپتوپتوز القا شود.

۳- زنجبیل می تواند سلول های سرطانی را به تشعشع حساس کند.

۴- زنجبیل می تواند مانع رشد سلول سرطانی شود.

۵- زنجبیل می تواند مانع رشد سلول های سرطانی کبد ( هپاتاما) و استخوان (استئوسارکوما) شود.

۶- زنجبیل رگ های خونی جدید را که امکان رشد سلول های سرطانی را فراهم می کند متوقف می کند.

۷- زنجبیل مانع انتقال سلول سرطانی می شود.

۸- زنجبیل از متاستاز ( مهاجرت سلولی ) سلول های سرطانی سینه جلوگیری می کند.

۹- سلول های سرطانی توانایی رشد رگ های خونی جدیدی به نام رگ زایی را دارند.

زنجبیل مانع از رگ زایی در سرطان پوست می شود

زرومبون موجود در زنجبیل از رگ زایی در معده، پانکراس، تخمدان و سرطان روده  جلوگیری می کند. زنجبیل از مبتلا شدن به سرطان جلوگیری می کند.

زنجبیل از دی ان ای محافظت می کند

روغن اسانس زنجبیل برای کاهش آسیب دی ان ای از سم قارچ به نام آفلاتاکسین پیدا شده است، زنجبیل می تواند به محافظت از دی ان ای اسپرم در برابر استرس اکسیداتیو کمک و نشان می دهد می تواند به بهبود باروری در مردان کمک کند.

زنجبیل و کاهش خطرات قلبی و عروقی

زنجبیل کلسترول و تری گلیسرید را بهبود می بخشد زنجبیل می تواند با تغییر سیستم عصبی از طریق تحریک گیرنده های موسکارین و مسدود کردن کانال های کلسیم، فشار خون را کاهش دهد. زنجبیل CRP خون، نشانه های قند خون،  کلسترول، تری گلیسرید را در انسان ها بهبود می بخشد. زنجبیل ممکن است از سخت شدن شریان ها جلوگیری کند. زنجبیل می تواند سلول هایی که رگ های خونی را پوشش می دهند از استرس اکسیداتیو محافظت کند که نشان می دهد می تواند به جلوگیری از سفت شدن شریان ها کمک کند.

زنجبیل سطح قند خون را بهبود می بخشد

زنجبیل گلوکز خون در انسان ها را کاهش می دهد. زنجبیل می تواند چاقی را درمان کند. زنجبیل می تواند موش را در یک رژیم غذایی با چربی بالا حفظ کرده و ظرفیت تحمل ورزش را افزایش دهد. مصرف کردن زنجبیل برای درمان چاقی مفید است.

زنجبیل - درمان دیابت
زنجبیل – درمان دیابت

زنجبیل یک ضد میکروب است

زنجبیل یک ضد ویروس، ضد میکروب و ضد قارچ موثر است. با این حال، اکثر مطالعات انجام شده است، تایید ایمنی موثر زنجبیل برای درمان بیماری های عفونی را نشان داده است، زنجبیل تازه مانع عفونت های سرماخوردگی می شود. و می تواند از ورود عفونت به سلول های انسان جلوگیری کند، هم چنین باکتری های بد را می کشد عصاره متانول زنجبیل اثرات ضد باکتریایی دارد، عصاره متانول زنجبیل مانع رشد ۱۹ نوع هلیکوباکترپیلوری می شود.

زنجبیل یک ضد قارچ موثر است:

زنجبیل یک ضد قارچ موثر در غلظت کم تر از ۱ میلی گرم در میلی لیتر است و همچنین زنجبیل مانع رشد کاندیدا آلبیکانس می شود. زنجبیل مناسب برای جلوگیری از عفونت های قارچی می شود.

برای درمان معده

برای درمان، تهوع، گاز معده یا سوء هاضمه روزانه ۲ تا ۴ گرم ریشه تازه (معادل ۰/۲۵ تا ۱ گرم پودر ریشه) یا ۱/۵ تا ۳ میلی لیتر تنتور آنرا مصرف کنید.

برای جلوگیری از استفراغ،

هر ۴ ساعت یک گرم پودر زنجبیل (نصف قاشق چای خوری) یا معادل آن یا روزانه سه بار دو عدد کپسول زنجبیل(یک گرم) برای مصرف توصیه می شود.  البته می توانید یک تکه ۸ گرمی زنجبیل تازه را نیز بجوید.

در درمان سرماخوردگی

تب ناشی از آنفلونزا، گلودرد، گرفتگی های ناشی از قاعدگی یا سردرد، دو قاشق غذاخوری از دم کرده زنجبیل یا چندین ورق از ساقه ریشه دار تازه آنرا بخور دهید.

برای درمان درد ورم مفاصل

از آب، عصاره یا چای زنجبیل تازه به میزان روزانه ۴ گرم مصرف کنید، یا روغن آنرا روی مفصل دردناک بمالید یا ریشه تازه آنرا در ضماد داغ یا گازهای ضمادی قرار دهید و روی نقاط دارای درد بگذارید.

جینجرول

مهم ترین جزء تشکیل دهنده زنجبیل که مسئول ایجاد طعم و مزه در این گیاه می باشد،

از رشد سلول های سرطانی مخصوصا سرطان روده بزرگ در انسان جلوگیری می کند.

نحوه و مقدار استفاده از زنجبیل 

۱-یک کپسول ( ۱٫۲ گرم ) زنجبیل عموما به عنوان کمک گوارشی موثر است.

۲- مصرف ۲گرم از زنجبیل روزانه تاثیر ضد التهابی دارد.

۳- چای زنجبیل یا عصاره آب زنجبیل می تواند به علائم سرماخوردگی و گوارش کمک کند.

۴- آب زنجبیل ( تازه ) تنها شکل موثر زنجبیل است تا قبل ازاینکه علایم، ویروس های سرماخوردگی بدتر شود.

۵- مصرف بالای، زنجبیل ممکن است باعث برگشت اسید و دل درد شود. در حالی که مصرف زنجبیل معمولا تا ۱۰ گرم مشکلی ندارد.

روش مصرف کردن زنجبیل

نحوه مصرف فرآورده های زنجبیل به سلیقه شخصی شما و آنچه شما را آزار می دهد، بستگی دارد. در کل، نباید روزانه بیشتر از دو تا چهار گرم زنجبیل مصرف کنید، چرا که علاوه بر میزان زنجبیلی که مصرف می کنید ممکن است مقداری از این ماده را نیز از طریق برنامه غذایی (یعنی از موادی نظیر آبجو زنجبیل، نان شیرینی زنجبیل دار، نان زنجبیل دار یا مواد غذایی مخلوط و سرخ شده) جذب کنید. اگر زنجبیل تازه مصرف می کنید، حتماً مقدار مصرفی را وزن کنید تا تقریباً دریابید که چه حدی از آن معادل ۲ تا ۴ گرم است.

زنجبیل در دوره ی بارداری

در خصوص مصرف زنجبیل در دوره ی بارداری اتفاق نظری بین محققان وجود ندارد. برخی از مطالعات نشان می دهند که رابطه ای بین مصرف زنجبیل و سقط جنین وجود دارد. برخی دیگر معتقدند مصرف این ادویه باعث بروز مشکلات و عوارضی در این دوره می شود.

و فواید زنجبیل در دوره ی بارداری

بررسی های متعدد دیگر نشان می دهد که مصرف زنجبیل در دوره ی بارداری نه تنها مشکلی به بار نمی آورد بلکه باعث تسکین حالت تهوع نیز می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم که شما قبل از مصرف مکمل یا خود زنجبیل با پزشکتان مشورت کنید.

در دوران بارداری زنجبیل مصرف کنیم؟

چه کسانی نباید زنجبیل را مصرف کنند؟

موارد منع مصرف زنجبیل

۱- در کودکان زیر دو سال نباید استفاده شود.

۲- مصرف زیاد زنجبیل موجب سوزش سر دل می شود.

۳- افرادی که سنگ کلیه دارند، باید قبل از مصرف زنجبیل حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

۴- اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپیرین مصرف می کنید، زنجبیل نخورید.

۵- مصرف زیاد زنجبیل ممکن است با داروهای قلبی و دیابت تداخل نماید.

۶- مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی باید درحد متعادل باشد.

۷- مصرف زیاد زنجبیل ممکن است باعث اختلالات سیستم عصبی مرکزی گردد.

خطرات و مضرات زنجبیل 

ممکن است به زنجبیل حساس باشید و واکنش به آن نشان دهید. زنجبیل به نظر می رسد که اثرات جانبی چندانی نداشته باشد، اما ممکن است رفلاکس اسید در برخی افراد را بدتر کند. زنجبیل ممکن است بر لخته های خونی تاثیر بگذارد، بنابراین نباید در همان زمان داروهای کم خون مصرف شود. اثرات مکمل طولانی مدت زنجبیل هنوز مشخص نشده است.

زنجبیل وخواص آن در زیبایی

 لکه‌ برپوست

آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده نیرومند زنجبیل بهترین چیز برای از بین بردن آسیب‌های پوستی، جای زخم و لکه‌های ناشی از افزایش سن است. کمی زنجبیل تازه‌ی رنده شده را با یخ خُرد شده مخلوط کرده و یک بار در هفته روی پوست‌تان بگذارید.

 لایه‌بردار

خیلی راحت می‌توانید برای خودتان در خانه اسکراب صورت و بدن تهیه کنید. بافت دانه دانه‌ی زنجبیل شما را از سلول‌های مُرده‌ی پوست خلاص می‌کند. آن را با عسل موم‌دار مخلوط کنید و به صورت بزنید پس از ۱۰ دقیقه بشورید.
 

 فواید زنجبیل و رشد مو ها

مگر کسی هم هست که رشد بیشتر (و سریع‌تر) برای موهایش نخواهد؟ زنجبیل معمولا به خاطر ترکیب فعال روغن‌های فرّار و آنتی‌اکسیدانی که دارد. یکی از مهم‌ترین اجزاء محصولات تجاری مربوط به بهداشت مو است. اگر آن را به همان شکل که در قسمت «ضدشوره» گفتم استفاده کنید، گردش خون را در فولیکول‌های مو سرعت بخشیده و باعث رشد بیشتر می‌شود، و  دیگر آن شامپوهای موضعی شیمیایی را لازم ندارید چون خواص ضدعفونی‌کننده‌ی زنجبیل برای مبارزه با قارچی که باعث شوره می‌شود عالی است.
کمی زنجبیل رنده شده را با آب مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. مخلوط را مستقیم روی کف سر اسپری کنید.
صبر کنید، هنوز تمام نشده! به جز این ها، زنجبیل مزایای فوق‌العاده‌ای هم برای سلامت دارد

 اکسیر جوانی

چند پژوهش روی حیوانات نشان داده است که زنجبیل روی کاهش زوال عقلِ ناشی از افزایش سن که مقدمه‌ای بر آلزایمر است تأثیر دارد. زنچبیل در زنان مسن‌تر هم نشان از بهبود قابل توجه قدرت حافظه و زمان واکنش داشته‌اند.

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون که مطالب رو دنبال می کنید

    بله و البته شما می تونید پس از گرم کردن شیر زنجبیل را به آن اضافه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *