پوکی استخوان چیست ؟

Osteoporosis با پوکی استخوان چیست ؟ پوکی استخوان که به استئوپروزیس (Osteoporosis) معروف است ، در واقع بیماری است که باعث می شود استخوان ها ضعیف شده و احتمال شکستگی افزایش یابد.

در پوکی استخوان با افتادن عادی و یا در مراحل بسیار شدیدتر با یک سرفه ممکن است استخوان های شما بشکند. پوکی استخوان در همه قشرها ممکن است پیش بیاید. بخصوص در زنان یائسه. داروها، رژیم غذایی سالم و ورزش می توانند در پیشگیری و درمان این بیماری کمک نمایند.

علائم  بیماری پوکی استخوان (Osteoporosis)عبارتند از :

۱- شکستگی استخوان ها حتی با ضرباتی کم شدت

شکستگی استخوان ها با ضربات کم
شکستگی استخوان ها با ضربات کم

۳- کوتاه شدن قد در گذشت زمان در پوکی استخوان

۳- کوتاه شدن قد در گذشت زمان در پوکی استخوان
۳- کوتاه شدن قد در گذشت زمان در پوکی استخوان

۴- درد در مفاصل در پوکی استخوان

 

درد مفاصل به علت پوکی
درد مفاصل به علت پوکی

۵- مشگل در راست ایستادن

 

مشگل راست ایستادن در پوکی استخوان
مشگل راست ایستادن در پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست ؟ (Osteoporosis) علل ابتلا به پوکی استخوان در افراد پر خطر کدامند؟

چنانچه در بالا ذکر شد پوکی استخوان در مواردی رخ می دهد که تولید استخوان های جدید با مرگ استخوان های قدیمی برابر نمی باشد، در این شرایط تراکم استخوان ها کم شده و فرد دچار پوکی استخوان می شود. عوامل مهمی که در این اتفاق نقش دارند پنج دسته هستند عوامل تغیرناپذیر و خطرات، عوامل تغذیه ای، سطح هورمونی، داروهای استروئیدی و سبک زندگی.

 

 

پوکی استخوان چیست ؟ و عوامل تغیرناپذیر و خطرات در ایجاد پوکی استخوان عبارتند از:

۱- جثه افراد، افرادی که جثه کوچکی دارند در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری هستند، زیرا ممکن است ساخت استخوان در این افراد کم تر باشد.

۲- جنسیت افراد، زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند. نژاد، سفیدپوستان و همچنین آسیایی ها در خطر بیشتری قرار دارند.

۳- سن، افراد مسن بیشتر از دیگران در خطر این بیماری می باشند.

۴- سابقه خانوادگی، ابتلا پدر و مادر و خواهر و بردار به پوکی استخوان خطر ابتلای شما را نیز افزایش می دهد.

سطوح هورمون های جنسی در پوکی استخوان(Osteoporosis)

سطح هورمون های جنسی یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به پوکی استخوان می باشد.  کاهش سطح هورمون استروژن در یائسگی یکی از علل ابتلا به پوکی استخوان می باشد. همچنین در مردان، سطح  تستوسترون بعد از گذشت زمان کاهش می یابد، و کاهش سطح هورمون های جنسی در زنان و مردان باعث ضعیف شدن استخوان ها می گردد.

پرکاری تیروئیدی هم می تواند باعث ضعف استخوانی درافراد شود. هورمون تیروئید خون شما  زمانی زیاد است که تیروئید پرکار داشته و یا افراد میزان زیادی دارو برای درمان کم کاری تیروئید دریافت می کنند.

عوامل دیکری در ارتباط  با سایر غدد، مانند پاراتیروئید پرکار و غدد آدرنال نیز می تواند باعث پوکی استخوان شود.

پوکی استخوان چیست ؟ عوامل تغذیه ای در پوکی استخوان(Osteoporosis)

اختلالات خوردن، افردایکه دچار بیماری کم اشتهایی هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان می باشند. دریافت غذای کم می تواند میزان کلسیم در بدن را کاهش دهد. همچنین بی اشتهایی می تواند باعث توقف قاعدگی در زنان و به طبع آن افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.پس تغذیه مناسب داشته باشید و از غذاهای سرشار از کلسیم استفاده کنید.

جراحی دستگاه گوارش، افرادیکه با جراحی سایز معده خود را کاهش داده، یا عمل بای پس معده انجام می دهند و یا بخشی از روده را بر می دارند، درخطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان می باشند.

تاثیر عوامل تغذیه ای در پوکی استخوان
تاثیر عوامل تغذیه ای در پوکی استخوان

مصرف داروهای استروئیدی و سایر دارو ها در پوکی استخوان

مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدها ، از جمله پردنیزون و کورتیزون، با ساخت استخوان تداخل دارد. همچنین پوکی استخوان با سایر داروه از جمله:

 • داروهای پیشگیری و درمان تشنج
 • داروهای پیشگیری و درمان افسردگی
 • داروهای پیشگیری و درمان رفلاکس معده
 • داروهای پیشگیری و درمان سرطان
 • داروهای پیشگیری و درمان رد پیوند اعضا

پوکی استخوان چیست ؟ سبک زندگی در  پوکی استخوان چه تاثیری دارد؟

 • کم تحرکی، افرادیکه تمام مدت نشسته بوده و کم تحرک هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری پوکی استخوان می باشند.
 • افراد الکلی، مصرف منظم الکل می تواند خطر ابتلای شما به بیماری پوکی استخوان را افزایش دهد.
 • سیگار کشیدن، هرچند دلیل اصلی تاثیر سیگار بر پوکی استخوان معلوم نیست، اما تحقیقات نشان می دهند که پوکی استخوان و مصرف سیگار با هم مرتبط می باشند.
   

پوکی استخوان چیست ؟ تشخیص بیماری پوکی استخوان (Osteoporosis) چگونه است؟

این بیماری توسط تست های مربوطه با اشعه ایکس تشخیص داده می شود،

در افراد بالای ۶۵ سال، در افراد مبتلا به بیماری تیروئید،کلیه، کبد، و دیابت بهتر است این تست را انحام دهند.

درمان پوکی استخوان(Osteoporosis) چیست؟

اکثر درمان هایی که برای پوکی استخوان انجام می شوند در جلوگیری از کاهش تراکم استخوان و پیشگیری از شکستگی استخوان مفید می باشند. بعضی از انواع پوکی استخوان با رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی قابل مدیریت می باشند. سایر روش های درمانی استفاده از دارو بوده که باید توسط پزشک تجویز شود. این درمان ها می توانند شامل:

 • ورزش هایی که باعث تقویت ماهیچه ها می شوند
 • ترک سیگار
 • داروهای درمان پوکی استخوان همچون و همچنین بعضی از انواع هورمون ها
 • تزریق داروهایی برای خانم ها که خطر شکستگی را کاهش می دهند
 • اجتناب از مصرف الکل
 • مکمل های حاوی کلسیم و ویتامین D

 

پوکی استخوان چیست ؟  راه های پیشگیری آن کدام است؟

پیشگیری 

۱- دریافت کلسیم کافی 

۲- میزان مناسب ویتامین D

۳-  ورزش منظم و کافی

۱- اولین مورد بسیار مهم دریافت کلسیم کافی و به میزان مناسب است. محققین میزان کافی کلسیم را ۱۰۰۰ میلی گرم در روز برای افراد کمتر از ۵۰ سال و ۱۲۰۰میلی گرم برای افراد بالای ۵۰ سال می باشد.

۲- دریافت ویتامین D کافی .تحقیقات مقدار ویتامین D مورد نیاز برای افراد زیر ۵۰ سال را ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد (IU) در روز وافراد بالای ۵۰ سال ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد(IU)  کرده اند.

۳- ورزش یکی از راه های مهم برای حفظ نسج استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان می باشد. پیاده روی،آهسته دویدن، شنا، و ورزش های راکتی از این نوع می باشند.  

عوامل کمک کننده  :

ترک مصرف الکل

ترک مصرف سیگار

کاهش مصرف کافئین

مصرف سویا

پوکی استخوان چیست ؟ و در صورت ابتلا چگونه از خود مراقبت کنیم؟ 

 • بانوانی که دچار پوکی استخوان هستند روازنه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند.
 • جهت حفظ سلامتی خود به طور منظم به قدر کافی کلسیم و ویتامین D مصرف کنید.
 • سیگار نکشید و یک برنامه غذایی متعادل سالم داشته باشید .
 • از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا گیجی شما می‌شوند، خودداری کنید.
 •  کفش های محکم بپوشید که دارای پاشنه‌های کوتاه و کف عاج‌دار باشد تا از زمین خوردن پیشگیری کنید.
 • مسیرها را کاملا روشن نگه دارید.
 • در کنار دوش و دستشویی دستگیره نصب کنید.
 • منزل خود را  از موقعیت‌هایی که موجب به زمین خوردن افراد می‌شوند عاری کنید..
 • از دستگیره و نرده پلکان استفاده کنید.
 • از رفتن روی مسیرهای یخ زده و زمین های خیس و روغنی و  سطوح لغزنده اجتناب کنید.
 •  چون استخوان های شما شکننده‌اند، بیشتر ورزش کنید و درباره نحوه ورزش بی‌خطر مشورت کنید.

پوکی استخوان چیست ؟ و راه های درمان پوکی استخوان (Osteoporosis)کدامند ؟

۱-  دارو درمانی

بعضی داروها موجب کند شدن روند کاهش استخوان می‌شوند. قبل از آغاز هرگونه دارو درمانی درباره فواید و ضررهای آن با پزشک خود صبحت کنید. کلسیم کافی در برنامه غذایی خود بگنجانید، کلسیم کافی می‌تواند موجب پیشگیری و درمان پوکی استخوان شود. از این رهنمودها استفاده کنید.

میزان توصیه شده مصرف کلیسم در هر روز برای بانوان بین سنین ۱۱ تا ۲۴ سال هستند ۱۲۰۰ – ۱۵۰۰ میلی‌گرم، برای زنان باردار یا شیر می‌دهند ۱۲۰۰ – ۱۵۰۰ میلی گرم.

برای آنهایی که ۲۵ تا ۴۹ ساله هستند (قبل از یائسگی) ۱۰۰۰ میلی‌گرم، برای آنهایی که ۵۰ تا ۶۴ ساله هستند (بعد از یائسگی) ۱۰۰۰- ۱۵۰۰ میلی‌گرم و برای آنهایی که ۶۵ ساله و به بالا هستند ۱۵۰۰ میلی‌گرم می‌باشد.

 ۲- درمان با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم‌

 مصرف غذاهای پر از کلسیم بهترین راه جذب کلسیم  است. این غذاها عبارتند از: لبنیات نظیر شیر کم چرب، پنیر و ماست کم چرب، ماهی‌های نرم استخوان نظیر کنسرو ماهی آزاد و ساردین. سبزیجات تازه، خشکبار،‌ حبوبات، سویا. از دکتر خود بپرسید که به چه مقدار کلسیم نیاز دارید و در غذاهایی که می‌خورید چه مقدار کلسیم وجود دارد. همه داروهای یاد شده را به یکباره نخورید، در طول روز بین مصرف آنها فاصله بگذارید. ویتامین D برای جذب کلسیم حیاتی است.

از منابع خوب ویتامین D ماهیان چرب و نور آفتاب هستند ( اما نور بیش از حد آفتاب ضرر داشته و موجب سرطان پوست می‌شود.) پرهیز از مصرف بیش از حد نمک، پروتئین، سلولز (همراه با منابع غذایی پرکلسیم،) ضروری می‌باشد.

مواد غذایی حاوی کلسیم‌
مواد غذایی حاوی کلسیم‌

اگر نمی‌توانید شیر بخورید غذاهای لبنی که هضم آسانی دارند مصرف کنید .

هورمون درمانی می‌تواند موجب پیشگیری و درمان پوکی استخوان شود. این درمان شامل مصرف استروژن، ‌گاهی همراه با پروژسترون است. با مصرف استروژن از دست رفتن استخوان کندتر یا متوقف می‌شود. و همچنین وقوع شکستگی کاهش می‌یابد.

۳- درمان از طریق نرمش و ورزش

 
ورزش منظم درمان پوکی اسنخوان
ورزش منظم درمان پوکی اسنخوان

 

بطور منظم ورزش کنید. ورزش هایی که با تحمل وزن بدن همراهند مانع از پوکی استخوان می‌شود. ورزش‌هایی که با تحمل وزن بدن همراهند عبارتند از:

راه رفتن، راهپیمایی، دوی آهسته، نرمش (ایروبیک) تنیس. ‌دقت کنید حتما ورزشی را در برنامه خود بگنجانید که قدری فشار بر پشت و بازوهای شما وارد می‌آورد، نظیر پارو زدن، تنیس یا حرکت با وزنه. هفته‌ای ۳-۵ بار و هر بار به مدت ۲۰-۶۰ دقیقه ورزش فوایدی محسوس دارد.

(قبل از آغاز برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.) فعال باشید، حتی اگر نمی‌توانید مرتبا ورزش کنید، ‌سعی کنید به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر فعالیت جسمانی معتدلی در اغلب روزهای هفته، ترجیحا تمام روزهای هفته داشته باشید، حتی یک قدم زدن سریع روزانه به کاهش از دست دادن استخوان کمک می‌کند.

ورزش کمک می‌کند تا عضلات و استخوان ها را تقویت کنید. کارایی قلب خود را افزایش دهید. وزن خود را کنترل کنید. استرس را کاهش دهید. تعادل و چالاکی خود را بهبود بخشید، که می‌تواند مانع از زمین خوردن شما گردد. سایر اقداماتی که می‌توانید در مقابله با پوکی استخوان انجام دهید.

سیگار نکشید برای ترک سیگار برنامه‌ریزی کنید، اگر در ترک سیگار مشکل دارید مقدار آن را کاهش دهید. به قدر مناسب در برابر نور آفتاب قرار بگیرید، بدن شما وقتی ویتامین D می‌سازد که پوستتان در معرض نور آفتاب قرار گیرد.

در برخی از کشورها بسیاری از محصولات لبنی نیز با ویتامین D اضافه غنی شده‌اند.حتی‌الامکان از مصرف نوشابه و قهوه خودداری کنید، اگر قهوه می‌نوشید آن را با شیر مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی

معجزه بابونه

معجزه بابونه برای سلامتی و زیبایی پوست

معجزه بابونه را در درمان بیماری ها ی مختلف و همچنین تاثیرات آن برشادابی پوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *