خواص درمانی زردچوبه و فواید آن در زیبایی

خواص درمانی زردچوبه
خواص درمانی زردچوبه

خواص درمانی زردچوبه و فواید آن در سلامتی به‌ خاطر وجود ترکیباتی به نام کورکومینویدها و «کورکومین» است. کورکومین جزء فعال موجود در زردچوبه و یک آنتی اکسیدان و ضدالتهاب قوی است. البته میزان کورکومین موجود در زردچوبه تنها ۳٪ از وزن زردچوبه را به خود اختصاص می‌دهد.

lمصرف یک گرم زرچوبه در روز برای بدن لازم است که این مقدار کورکومین با مصرف عادی زردچوبه به بدن نمی رسد برای بهره‌گیری و افزایش جذب آن، بهتر است آن را با فلفل سیاه مصرف کنید فلفل سیاه محتوی پیپرین است و جذب زردچوبه را تا ۲۰۰۰٪ افزایش می دهد.

خواص درمانی زردچوبه و خاصیت ضدالتهابی

یکی از خواص  درمانی زردچوبه این است که در بدن با باکتری ها و ویروس ها مبارزه می‌کند. در ترمیم آسیب‌ها نقش به سزایی دارد. 

البته التهابات کوتاه‌ مدت مفید هستند، ولی التهابات بلندمدت و التهابات نابه‌جا علیه بافت‌های خودی، می‌توانند مشکلاتی جدی را ایجاد کنند. و منجر به بروز بیماری‌های خطرناکی از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان، آلزایمر و بیماری‌های دژنراتیو (تباهی) شوند. خواص درمانی زرچوبه می‌تواند در پیشگیری از این بیماری‌ها مؤثر باشد.

  مولکول NF-kB می‌تواند با رفتن به داخل سلول، ژن‌های مسئول التهابات را فعال کند و نقش مهمی در بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن داشته باشد. کورکومین می‌تواند مانع از این فعالیت مولکول NF-kB شود .

خواص درمانی زردچوبه و قدرت بالای آنتی‌اکسیدانی

زرچوبه می تواند با بیماری‌های قلبی، سرطان، آسیب‌های مغزی، مشکلات عضلانی و ضعف سیستم دفاعی بدن که حاصل فعالیت رادیکال‌های آزاد می باشد مقابله کند.

آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند زرچوبه‌ به خاطر دفاع از بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، اهمیت چشمگیری دارد.

خواص درمانی زردچوبه و افزایش سلامت مغز

بسیاری از اختلالات مغز مانند افسردگی و آلزایمر، ناشی از کاهش میزان  BDNF است. کورکومین می‌تواند میزان BDNF را در مغز افزایش بدهد و درنتیجه بسیاری از بیماری‌های مغزی را به تأخیر بیندازد و موجب تقویت حافظه و باهوش‌تر شدنتان شود.

خواص درمانی زردچوبه و کاهش بیماری‌های قلبی

به نظر می‌رسد کورکومین موجود در زردچوبه بتواند بیماری‌های قلبی را از شما دور کند.

خاصیت کورکومین برای قلب، به‌ خاطر بهبود عملکرد لایه‌ درون‌رگی (اندوتلیوم) است، لایه‌ نازکی از سلول‌هاست که سطح داخلی رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند اختلال عملکرد لایه‌ درون‌رگی و عدم توانایی آن در تنظیم فشار خون و لخته‌‌ شدن خون، از دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی است همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، کورکومین موجب کاهش التهابات و اکسیداسیون می‌شود که این امر نیز به نوبه‌ خود خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

ماسک زردچوبه راز پوست شفاف و بدون لک

یک قاشق غذاخوری زرچوبه یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق غذاخوری شیر، یک قاشق غذاخوری ماست، را ترکیب کرده ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی صورت گذاشته و سپس بشویید بهتر است از این ماسک چند بار در هفته استفاده کنید.

ماسک زرچوبه راز پوست درخشان
ماسک زرچوبه راز پوست درخشان

 خواص درمانی زرچوبه در پیشگیری از سرطان ها

با اینکه انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، ولی میان آنها تشابهاتی وجود دارد. مصرف زردچوبه می‌تواند بر روی برخی از سرطان‌ها تأثیر بگذارد. محققان معتقدند کورکومین در درمان سرطان مؤثر است. کورکومین می‌تواند در مقیاس سلولی بر رشد و گسترش سرطان جلوکیری کند.

خوراکی های موثر در سرطان ها از جمله زردچوبه
 خواص درمانی زرچوبه در پیشگیری از سرطان ها

  خواص درمانی زردچوبه و درمان التهاب مفصلی  

امروزه آرتریت به یک مشکل عمده در دنیای مدرن تبدیل شده است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد اما بیشتر آنها با ورم مفاصل همراه هستند.کورکومین با خواص ضدالتهابی‌اش می‌تواند به بهبود آرتریت کمک کند.

 

مطلب پیشنهادی

روغن مایع

روغن های جامد و مایع را بشناسید

                              …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *