صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب در سراسر جهان به یک بحران تبدیل شده است. به همین علت اقدام برای صرفه‌جویی نه تنها هزینه‌هایتان را کاهش خواهد داد، بلکه برای کشور و نسل‌های آینده نیز مفید خواهد بود. صرفه جویی در مصرف آب می تواند ۵۰ درصد آب مصرفی در خانه ها را کاهش دهد. کاهش مصرف آب در خانه نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد. با اینکه وسایل و دستگاه‌های صرفه‌جویی آب مختلفی در بازار وجود دارد اما بدون کمک گرفتن از این وسایل هم می‌توانید در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

به عنوان مثال، ۷۵ درصد از آب استفاده‌ شده‌ در خانه‌ها مربوط به حمام و ۲۵ درصد آن مربوط به دستشویی می‌شود که با نصب شیرهای کم‌فشار و تقویت‌کننده‌های شناور که هزینه چندانی ندارد به میزان قابل‌ توجهی در مصرف آب ماهیانه خانه‌تان صرفه‌جویی کنید. وقتی همه اعضای خانواده از اهمیت بحران کمبود آب آگاه باشند، صرفه‌جویی در مصرف آب به مسئله‌ای طبیعی در خانه تبدیل خواهد شد.

 صرفه جویی در مصرف آب و راه کار های لازم

۱- لوله‌های آب شیر ها را چک کنید که نشتی نداشته باشند یک چکه کوچک از شیر آب قدیمی و خراب می‌توانید ۷۵ لیتر آب را در یک روز هدر دهد. نشت‌های بزرگتر این هدر رفتن آب را به صدها لیتر در روز می‌رسانند.

۲- از توالت بعنوان زیرسیگاری یا سطل زباله استفاده نکنید هر بار که بخاطر دور ریختن ته سیگار یا دستمال کاغذی یا زباله‌هایی مثل این سیفون توالت را می‌زنید،۲۰ تا ۲۵ لیتر آب هدر خواهد رفت.

۳- توالت‌ها را برای نشتی چک کنید. کمی رنگ خوراکی در مخزن توالت فرنگی بریزید اگر بدون سیفون زدن رنگ تا ۳۰ دقیقه به کاسه توالت تراوش کرد، نشتی وجود دارد که باید بلافاصله تعمیر شود.

۴- از کنتور آب برای چک کردن نشتی های پنهان آب استفاده کنید. کنتور آب خانه را بخوانید و دو ساعت از آب استفاده نکرده و دوباره عدد آن را بخوانیداگر عدد یکسان نباشد حتماً نشتی در خانه وجود دارد.

کنترل نشتی لوله‌ها - کاهش مصرف آب
کنترل نشتی لوله‌ها – کاهش مصرف آب

صرفه‌جویی  در مصرف آب  با سردوشی‌ها

که در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و همچنین شیرآب‌های کم‌فشار استفاده کنید. نصب این سردوشی‌ها بسیار ساده بوده و هزینه بسیار کمی هم به دنبال دارد. یادتان باشد دوش‌های طولانی با آب داغ، در هر دقیقه ۲۰ تا ۳۵ لیتر آب هدر می‌دهد. زمان دوش‌ گرفتن‌هایتان را محدودتر کنید.

 صرفه جویی در مصرف آب و مخزن توالت

۱- بطری‌های پلاستیکی یا تقویت‌کننده شناور در مخزن توالت قرار دهید. برای صرفه‌جویی در آب و کاهش هدر رفتن آن،به ارتفاع ۲ تا ۵ سانت داخل دو بطری پلاستیکی را با سنگ‌ریزه پر کنید تا سنگین شوند. بطری‌ها را پر از آب کنید و در آنها را ببندید و آنها را در مخزن توالت فرنگی قرار دهید.

۲- همچنین می‌توانید یک تقویت‌کننده شناور ارزان خریداری کرده و در توالت نصب کنید. این کار از هدر رفتن ده‌ها لیتر آب در روز جلوگیری می‌کند. اطمینان یابید که حداقل ۱۰ لیتر در مخزن توالت آب باشد تا سیفون درست کار کند. اگر آب کافی برای سیفون زدن در مخزن نباشد، فرد اهرم را بیشتر به سمت پایین نگه خواهد داشت. مطمئناً یک بار سیفون زدن درست که ۷٫۵ لیتر آب مصرف می‌کند،بسیار بهتر از دو بار سیفون زدن ناقص است که هربار ۱٫۵ لیتر آب هدر می‌دهد.

۳- لوله‌های آب را عایق بندی کنید. عایق کردن لوله‌ها کاری آسان و کم‌هزینه است. این روش آب بسیار سریعتر داغ شده و از هدر رفتن ده‌ها لیتر آب در روز جلوگیری می‌کند.

. عایق کردن لوله‌ها
عایق کردن لوله‌ها

صرفه جویی در مصرف آب  در دوش ها

دوش‌های کوتاهتر بگیرید. یک راه برای کاهش مصرف آب این است که در زمان دوش گرفتن موقع شستن خود آب را بسته و فقط برای آب گرفتن و شستشوی کف‌ها آن را باز کنید. در یک دوش ۴ دقیقه‌ای حدود ۷۵ تا ۱۵۰ لیتر آب مصرف می‌شود. موقع مسواک زدن آب را ببندید. ریش‌تراشتان را در سینک دستشویی آب بگیرید. کاسه دستشویی را با چند سانتی‌متر آب گرم پر کنید و برای آب گرفتن ریش تراشتان از این آب استفاده کنید.

ماشین ظرفشویی و لباسشویی

ماشین ظرفشویی و لباسشویی را پُر استفاده کنید. برای صرفه‌جویی بهینه در مصرف آب، ماشین ظرفشویی و لباسشویی باید حتماً با ظرفیت کامل مورد استفاده قرار گیرند. بیشتر تولیدکنندگان شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی توصیه می‌کنند که ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین، آب نگیرید تا در مصرف آب صرفه جویی شود. درمورد ماشین لباسشویی نیز از زدن دکمه دور اضافه خودداری کنید زیرا دستگاه برای آبگیری بیشتر لباس ها ۲۰ لیتر بیشتر آب مصرف خواهد کرد.

دستگاه‌های لباس‌شویی قدیمی‌تان را عوض کنید. ماشین لباسشویی‌های جدید ۵۰-۳۵ درصد آب و ۵۰ درصد انرژی کمتری برای هر بار کار کردن مصرف می‌کنند.

 صرفه جویی در مصرف آب در ظرفشویی و دفع زباله

۱- استفاده از دستگاه‌های دفع زباله را محدود کنید. این دستگاه‌ها که زیر سینک ظرفشویی نصب می‌شوند برای عملکرد درست به آب زیادی نیاز دارند و میزان مواد جامد داخل انبار فاضلاب خانگی را بیشتر کرده که موجب مشکل می‌شود.

۲-  وقتی می‌خواهید ظرف‌ها را با دست بشویید، آب را مداوم باز نگذارید. اگر کاسه ظرفشویی‌تان دوتایی است، یکی از آنها را با آب و مایع ظرفشویی و یکی را با آب تمیز پر کنید. اگر کاسه‌ ظرفشویی‌تان یکی است ظرف‌های شسته‌ شده را در سبد ظرف بگذارید و با اسپری آب یا کاسه آب داغ آنها را بشویید.

۳- موقع شستن سبزیجات شیر آب را باز نگذارید. کافی است سبزیجات را در کاسه پُرشده با آب ظرفشویی خیس کنید و یک بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذارید.
۴- باز گذاشتن شیر آب برای به منظور خنک شدن برای نوشیدن موجب هدر رفتن آب می‌شود. می‌توانید آب آشامیدنی‌تان را در بطری در یخچال نگهداری کنید.

صرفه‌ جویی در مصرف آب در حیاط و باغ

گیاهانی مقاوم در برابر بی‌آبی در باغچه حیاط بکارید. بسیاری از گل‌ها و گیاهان به آب بسیار کمتری نیاز دارند تا شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. سعی کنید گیاهان خاص منطقه خودتان را در باغچه بکارید زیرا آب بسیار کمتری نیاز دارند و نسبت به بیماری‌های منطقه‌ای گیاهان مقاوم‌تر هستند. همچنین دقت کنید که گیاهان با میزان نیاز به آب یکسان را به صورت گروه‌بندی شده در باغچه بکارید.

یک لایه کود دور درخت‌ها و گیاهان بریزید. کود تبخیر آب را کندتر خواهد کرد و به رشد گیاهان کمک می‌کند. افزودن ۵ تا ۷ سانت کود طبیعی به باغچه توانایی خاک برای حفظ آب خود را افزایش می‌دهد. شلنگ را طوری تنظیم کنید که به گل‌ها و گیاهان آب بخورد نه کف حیاط.

فقط در مواقع لزوم به باغچه آب بدهید.

اگر با قدم برداشتن شما علف‌ها به سمت بالا برگردند، یعنی نیازی به آبپاشی ندارند. اگر صاف بمانند یعنی باغچه‌ آماده آبیاری است. بلندتر نگه داشتن چمن‌های کف باغچه همچنین حفظ آب پای گیاهان را افزایش می‌دهد. بیشتر باغچه‌ها فقط به یکبار در هفته آبیاری نیاز دارند. در فصل‌های خشک می‌توانید آبیاری باغچه را به کل متوقف کنید با آمدن هوای خنک‌تر شبنم صبحگاهی و باران باغچه را دوباره به حالت طبیعی خودش برمی‌گرداند.

باغچه را عمیق آبیاری کنید. آب دادن به باغچه را به اندازه‌ای انجام دهید که آب به خوبی به ریشه گیاه نفوذ کند. آبپاشی سطحی هم سریع تبخیر می‌شود و هم فایده چندانی برای ریشه گیاه نخواهد داشت. برای اینکه بفهمید تا چه اندازه باید آب را پای یک گیاه بریزید، یک قوطی کنسرو خالی کنار آن بگذارید، وقتی قوطی پُر شد، آبپاشی شما کافی است.

روش صحیصح آبیاری باغچه و صرفه جویی در مصرف آب

آبیاری گیاهان در اول صبح بسیار بهتر از شب است زیرا از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین آبیاری در صبح زود و اواخر شب تبخیر شدن آب پای گیاهان را نیز کاهش می‌دهد. از آب دادن به گیاهان در هوای پُرباد خودداری کنید زیرا باد تبخیر آب را افزایش می‌دهد. از سیستم‌های آبیاری کارآمد برای آب دادن به گیاهان استفاده کنید. به آنها کود طبیعی بدهید. کودهای طبیعی به جذب و حفظ آب کمک می‌کند. با استفاده از راهکارهای زیاد می‌توانید تا حد زیادی برای آبیاری باغچه در مصرف آب صرفه‌جویی کنید: نصب شلنگ‌های جذب‌کننده– نصب سیستم‌های جمع‌آوری آب باران

نصب سیستم آبیاری بارانی

از آب دادن بیش از حد به گل‌ها و گیاهان خودداری کنید زیرا هم موجب از بین بردن سلامت گیاه و هم زرد شدن برگ‌های آنها می‌شود. برای آبیاری دستی از سرشلنگ‌های اسپری‌کننده استفاده کنید.

شستن ماشین و صرفه جویی در مصرف آب

موقع شستن ماشین، شیر آب را باز نگذارید.تا حد امکان اتومبیل خود را برای شستن به کارواش ببرید، ماشینتان را با استفاده از یک سطل آب و شوینده بشویید. از شلنگ آب فقط برای آب کشیدن استفاده نکنید. این روش تا ۵۰۰ لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد کرد. یک ایده بهتر می‌تواند استفاده از دستگاه‌های شستشوی اتومبیل بدون آب باشد که شرکت‌های بسیاری عرضه می‌کنند. برای شستن حیاط و پارکینگ از جارو استفاده کنید نه شلنگ.

نشتی ها و صرفه جویی  در مصرف آب

نشتی لوله‌ها، شلنگ‌ها و شیرهای آب حیاط را چک کنید. نشتی‌های بیرون خانه آنقدرها بد به نظر نمی‌رسند چون به اندازه نشتی‌های داخل خانه مشخص نیستند. اما به همان میزان می‌توانند موجب هدر رفتن آب شوند. دقت کنید که نشتی شلنگ‌ها و شیرهای آب را مداوم چک کنید.

 

مطلب پیشنهادی

covid 19

covid19 (کووید ۱۹)

covid19 (کووید ۱۹) نوعی بیماری با درگیری تنفسی خفیف تا متوسط است که ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *