فواید و مضرات کرم ضد آفتاب

 

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب
فواید و مضرات کرم ضد آفتاب

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب به دلایلی که در این مطلب توضیح خواهیم داد بسیار حائز اهمیت  است .

چنانچه میدانید در تابستان افراد به دلیل استفاده بیشتری از آب و هوا و مسافرت های ساحلی در معرض مقدار زیادی اشعه مضر خورشید قرار می گیرند در نتیحه در این ایام آفتاب سوختگی بیشتر اتفاق خواهد افتاد و پیامد آن تیرگی، لک، چروک و سرطان پوست می باشد .

البته شما به سادگی می توانید با استفاده از ضد آفتاب از عوارض اشعه خورشید در امان بمانید و خطرات را دفع کنید.

حال ببینیم چرا شما در طول روز باید ضد آفتاب بزنید و در انتخاب آن دقت لازم  را داشته باشید.

علل استفاده از ضد آفتاب

۱- سپری است برای اشعه ماوراء بنفش     ۲-  از پیری زودرس جلوگیری می کند

۳-  خطرات سرطان پوست را کاهش می دهد 

۴- لکه دار شدن چهره را پایین می آورد

 ۵- از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند   

 ۶-  مانع برنزه شدن می شود     

  ۷- سلامت پوست را تقویت می کند   

  ۸- یک گزینه آرایشی خوب است

حتما شنیده اید که ضد آفتاب چقدر در سلامتی پوست و ظاهر شما مهم است. ضد آفتاب بخش بسیار مهمی از مرافبت های روزانه پوست شما است. بدون ضد آفتاب، پوست شما در معرض آسیب های خورشید قرار می گیرد.

استفاده از ضد آفتاب صورت شما را یک دست می کند، زیرا آسیب آفتاب یکی از دلایل بی نظمی پوست است و ضد آفتاب به جلوگیری از اثرات این آسیب کمک می کند.

فواید ضد آفتاب

یکی از قابل توجه ترین فواید ضد آفتاب محافظت از پوست شما در برابر طیف گسترده اشعه ماوراء بنفش خورشید و جلوگیری از نفوذ آن یه پوست است. باید بدانید که حتی خفیف ترین آفتاب سوختگی ها می تواند اثرات مخربی روی پوست شما داشته باشد.

قرار گرفتن در مفابل آفتاب باعث پیری زودرس پوست سرطان پوست و بخصوص ملانوما (نوعی سرطان) می شود. در نتیجه هنگام  استفاده از ضد آفتاب پوست شما سالم تر است. متخصصین بر این عقیده اند که ضد آفتاب از پروتئین های ضروری در پوست مانند کراتنین محافظت می کند، این پروتئین ها در درجه اول وظیفه دارند پوست را صاف و سلامت نگه دارند. 

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و نهوه انتخاب صحیح کرم

برای به دست آوردن  ضد آفتاب با مزایای بهتر باید قبل از هر چیز پوست خود را بشناسید. آیا پوست شما آکنه دارد یا اینکه پوست شما چرب است، آلرژی دارید و…… زیرا ضد آفتاب انواع مختلفی دارد و ممکن است پوست شما را بدتر کند. بهتر است از ضد آفتاب مناست و غیر روغنی استفاده کنید. هرگز از کرم هایی بدن روی صورت استفاده نکنید زیرا برای پوست صورت سنگین است .

 

روش استفاده از کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب را باید به تمام قسمت های پوست خود که با آفتاب در تماس است بزنید. حتما ۲۰ دقیقه قبل از خارج شدن از این کرم  استفاده کنید. بهتر است حتی در منزل هر ۴ ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را تمدید کنید.

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و مراقبت از سلامت پوست

چنانچه می دانید پوست دارای پروتئین های ضروری مانند کلاژن ، کراتینین و الاستین می باشد که به آفتاب حساس بوده و اشعه خورشید باعث از بین رفتن آن می شود ، پس برای حفظ سلامت پوست لازم است آن را از اشعه مضر آفتاب دور نگه دارید

 

جلوگیری از آسیب پوست و آفتاب سوختگی 

آفتاب باعث تورم ، سوختگی  و قرمزی پوست می شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، پس ضد آفتاب را از یاد نبرید.

 

جلوگیری از آسیب پوست و آفتاب سوختگی 
جلوگیری از آسیب پوست و آفتاب سوختگی

مضرات کرم ضد آفتاب و سوزش و خارش در چشم

باید دقت کنید که این کرم ها نباید با چشم تماس داشته باشد زیرا علاوه بر خارش و سوزش ممکن است باعث نابینایی شود. اکر کرم ضد آفتاب با چشم شما تماس داشت باید بلافاصله با آب سرد چشم ها را بشوئید و به پزشک مراجعه کنید

آسیب چشم با ضد آفتاب
آسیب چشم با ضد آفتاب

چند مورد در خصوص انتخاب کرم ضد آفتاب

قبل ار خرید لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید بهتر است کرم ضد آفتاب شما حاوی مواد زیر باشد

اکسید روی

پارسول     Avobenzone

اکتیل       ( OMC)

دی اکسید تیتانیوم

همیشه از کرم های ضد کموژنیک و آلرژیک  استفاده کنید ، این کرم ها از آفتاب سوختگی و آکنه جلوگیری می کند. کرم های ضد آفتاب می تواند واکنش آلرژیک داشته با شد . آنها می توانند باعث قرمزی، تحریک، خارش و تورم شوند. زیرا دارای مواد شیمیای PARAهستند بنابر این بهتر است افرادی که حساسیت دارند از کرم هایی که دارای اکسید روی هستند استفاده کنید.

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و تاثیر آن در آکنه 

کرم های ضد آفتاب ممکن است آکنه را بدتر کند. در صورتی که پوست شما دارای آکنه است می توانید از کرم های ضد آفتاب غیر روغنی استفاده کنید، از کرم هایی که برای بدن ساخته شدن نباید روی صورت استفاده کنید زیرا برای پوست سنگین است.

 

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و تاثیر آن در آکنه 
فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و تاثیر آن در آکنه

استفاده از کرم های ضد آفتاب در منزل

استفاده از ضد آفتاب در منزل برای پوست های معمولی نیست فقط افرادی که پوست های حساس دارند و یا دچار بیماری هستند در صورتی که نور آفتاب به طور مستقیم  و نه از پشت شیشه  وارد خانه می شود نیاز به ضد آفتاب حتمی است.

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب و استفاده در شب

از آنجا که ضد آفتاب حاوی SPF یک مولکول بزرگتر است، در طول شب به پوست شما فشار آورده، منافذ بزرگتری در آن ایجاد می کند. همیشه صورت خود را به طور صحیح با یک صابون ملایم یا مایع صورت بشویید و قبل از خواب از ضد آفتاب استفاده نکنید و بگذارید پوست شما نفس بکشد.

شب هنگام که پوست شما در حال ترمیم خود است، بهتر است از یک مرطوب کننده فرموله شده برای بهبود عملکرد پوست خود استفاده کنید. ضد آفتاب به معنای استفاده در طول روز است، در حالی که کرم های شب در شب استفاده می شود نه در روز.

دلایلی که نباید شبانه از کرم ضد آفتاب استفاده کرد

۱ – کمبود رطوبت 

شب هنگام پوست شما ترمیم می شود و به مواد مرطوب کننده نیاز دارد. در حالی که می خوابید، پوست شما در حال استراحت است و در معرض استرس های محیطی که باعث افزایش سن پوست می شود نیست.

۲ – گرفتگی منافذ پوست

ضدآفتاب به طور بالقوه می توانند منافذ شما را مسدود کنند زیرا این مواد حاوی مواد سنگین تری هستند که برای روز استفاده می شو ند. بگذارید پوست شما در شب نفس بکشد و با استفاده از کرم شب که مخصوص استفاده در شب است، ترمیم شود.

اثرات نامطلوب ضد آفتاب روی پوست، آیا باید کرم ضد آفتاب را بشویید؟

چنانچه توضیح داده شد، پاسخ به این سوال صددرصد مثبت است. مهم نیست در طول روز از کرم‌های آرایشی سبک یا کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید، باید بعد از برگشتن به خانه حتما صورت خود را با پاک کننده مناسب بشویید. به استفاده از دستمال مرطوب آرایشی برای پاک کردن صورت یا تونرها بسنده نکنید. حتما صورت خود را با ژل پاک کننده بشویید و بعد از کرم مخصوص شب استفاده کنید.

 اگر کرم ضد آفتاب مدت زمان طولانی روی پوست شما بماند، بدون این که آن را تجدید کنید، خطر ابتلا به سرطان و پیری زودرس پوست  را افزایش خواهید داد.

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب – آیا استفاده از ضد آفتاب در بچه ها مجاز است؟

باید بدانید که استفاده از ضد آفتاب برای کودکان زیر شش ماه ممنوع است. درحالی که در مورد کودکان بالای شش ماه باید با احتیاط از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم. مراقب باشید که فرزندتان را به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. اگر بین ساعت‌های ۱۰ تا ۱۶ باید فرزندتان را با خود بیرون ببرید حتما لباس پوشیده و کلاه تنش کنید.

اگر فرزند شما زیر ۶ ماه است باید او را از تابش مستقیم خورشید دور نگه دارید مثلا لباس‌های پوشیده تن او کنید یا اگر با او از منزل خارج می‌شوید سایه‌بان کالسکه‌اش را بکشید یا از قسمت‌های سایه‌دار راه بروید. می‌‌توانید برای فرزندتان کلاه لبه‌دار بخرید. اگر در اقلیم‌های گرمسیری زندگی می‌کنید و شدت آفتاب در منطقه سکونت شما بالاست، می‌توانید مقدار کمی ضد آفتاب را روی دست‌ها و صورت فرزندتان بزنید.

 

فواید و مضرات ضد آفتاب درکودکان
فواید و مضرات ضد آفتاب در کودکان

spf ضد آفتاب در کودکان

هنگام انتخاب ضد آفتاب نوعی را انتخاب کنید که مقدارSPF  آن حداقل ۱۵ باشد. در بعضی داروخانه‌‌ها می‌توانید ضد آفتاب‌های مخصوص کودکان را بیابید. کرم های ضد آفتاب رنگی مخصوص کودکان برای بچه ها بهتر است، زیرا به ما نشان می دهد چه قسمتهایی از پوست را ضد آفتاب پوشش نداده است.  سعی کنید مصرف ضد آفتاب را در بچه ها محدودتر استفاده کنید.

به چند دلبل از مصرف بیش از حد ضد آفتاب برای کودکان خود داری کنید

۱- حجم بدن کودک نسبت به سطح بدن شان کمتر از این نسبت در بزرگسالان است، و از طرفی کرم های ضد آفتاب متشکل از مواد شیمیایی  هستند. شاخص جذب آفتاب در افراد بزرگسال از کودکان کمتر است و در نتیجه کودکان مقدار دوز بیشتری از ضد آفتاب را جذب می کنند. اگرچه در بیشتر موارد هیچ مشکلی برای کودکان پیش نمی‌آید اما به هر حال خطر واکنش در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.

۲- چنانچه می دانید مکانیسم تعریق بدن کودک کامل نیست و به همین دلیل کودکان در خطرکم آبی قرار دارند و از طرفی ضد آفتاب ها مکانیسم خنک کننده تعریق را در بدن کودک تا حدودی مختل می کنند. پس نباید ضد آفتاب را بیش از حد برای کودکان استفاده کرد.

 این نکات را برای فرزندتان هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجرا کنید

کودکان را بخصوص زیر شش ماه در معرض خورشید قرار ندهید.  آنها را با فواصل منظم تغذیه کنید تا دچار کم آبی نشوند لباس‌های سبک و بلند به فرزندتان بپوشانید.

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب – آیا ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بدون رنگ؟

فرقی ندارد می توانید از ضد آفتاب رنگی هم استفاده کنید فقط کافی است دارای SPF بالاتر از ۳۰ باشد. هیچ تفاوتی در هر دو نوع وجود ندارد و فقط کافیست دارای SPF بالای ۳۰ باشد.

مطلب پیشنهادی

کرم دور چشم

فواید و مضرات کرم دور چشم

فواید و مضرات کرم دور چشم را بهتر بشناسید تا بتوانید بهترین ها را انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *