فواید نارگیل و۴۰ خاصیت شگفت انگیز برای سلامتی و زیبایی پوست و مو
فواید نارگیل و۴۰ خاصیت شگفت انگیز برای سلامتی و زیبایی پوست و مو

فواید نارگیل و ۴۰ خاصیت شگفت انگیز برای سلامتی و زیبایی پوست و مو

فواید نارگیل
نازگیل میوه مغجزه آسایی است که در رفع چین و چروک پوست تقویت حافظه کاهش کلسترو ل و رشد کودکان نقش به سزایی دارد

فواید نارگیل برای زیبایی و سلامتی بیشمار بوده و از نظر طب قدیم ایران این میوه گرم و خشک و شیر آن گرم و مرطوب است. نارگیل میوه درخت نخل کوکوس است ، این میوه در سرتاسر هند یافت می شود، طعم آن با توجه به قلیایی بودن خاک متفاوت است.

قسمت بیرونی این میوه سبز رنگ بوده و زمانی که می رسد قهوه ای می شود و زیر پوسته سخت آن گوشتی سفید رنگ وجود دارد، نارگیل تازه حاوی آب شیرین است که برای سلامتی بسیار مفید می باشد.

آب نارگیل ماده سالمی است که حتی به عنوان یک غذا می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. میوه نارگیل از کالری بسیاری برخوردار است. نارگیل اگر به میزان زیادی مصرف شود و کالری آن سوزانده نشود به افزایش وزن منجر می شود.

ارزش غذایی میوه نارگیل

این میوه دارای آنزیم های مختلف مانند انورتین، اکسیداز و کاتالاز می باشد.

فواید نارگیل
ارزش غذایی و فواید نارگیل

در ۱۰۰ گرم میوه تازه نارگیل مواد زیر موجود است :

انرژی۳۵۰ کالری
 آب۵۰ کالری
 پروتئین۵/۵ گرم
چربی۳۵گرم
مواد نشاسته ای۹ گرم
کلسیم۱۲میلی گرم
پتاسیم۲۵۰میلی گرم
سدیم۲۵میلی گرم
فسفر۹۵میلی گرم
آهن۸ میلی گرم
ویتامین B1۰٫۰۵ میلی گرم
ویتامین B2۰/۰۲ میلی گرم
ویتامین C۳/۲ میلی گرم

اشاره ای به مهم ترین خواص نارگیل

خاصیت مهم نارگیل
فواید نارگیل و تقویت حافظه
 • تقویت حافظه ( مصرف نارگیل با عسل تازه باعث تقویت حافظه می گردد)
 • اثرات درمانی بر اختلالات مغزی مانند صرع و آلزایمر
 • کاهش کلسترول خون
 • درمان ضعف کبد
 • افزایش ادرار در نتیجه آن دفع سموم بدن
 • تقویت دستگاه هاضمه
 • کاهش درد مفاصل
 • درمان کم خونی (خوردن نارگیل با شکر علاوه بر اینکه مقوی است زیاد کننده خون هم می باشد.)
 • سفید کننده دندان (خاکستر پوست نارگیل باعث سفیدی دندان می‌شود( مسواک را آغشته به پودر خاکستر نارگیل کرده و دندان ها را مسواک بزنید.)
 • بهیود درد مثانه
 • خوشبو کننده دهان

۴۰ خاصیت شگفت انگیز

۱ – تقویت مغز

برای تقویت حافظه و سلول های مغز نارگیل, تازه را با عسل میل کنید باعث رفع کند ذهنی می شود.

۲- فواید نارگیل و روغن آن و اسیدهای چرب مفید

اسیدهای چرب موجود در میوه نارگیل می تواند عملکرد غده تیروئید را بهبود بخشد.

۳- دارای آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک موجود در نارگیل رشد باکتری ها را در بدن متوقف می کند. اسیدهای چرب  موجود در روغن نارگیل می توانند میکرواورگانیسم های مضر از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرند.

۴- فواید نارگیل و روغن آن در کمک به کاهش میزان کلسترول

در کاهش میزان کلسترول بد ( LDL ) و در پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین و سکته های قلبی مفید است.

۵- کمک به درمان صرع

رژیم کربوهیدرات (رژیم غذایی کتوژنیک )  می تواند بهترین تاثیر را در درمان بیماری صرع کودکان داشته باشد،  نارگیل  احتمال تشنج در کودکان را نیز کم می کند.

رژیم غذایی که حاوی کربو هیدرات کم و بدون چربی باشد، باعث افزایش غلظت کتون در خون شده و احتمال تشنج را کاهش می دهد. 

۶-خواص نارگیل در تنظیم سیستم گوارشی و کمک به هضم

نارگیل دارای فیبر فراوان و مزایای گوارشی بوده و به هضم غذا کمک می کند و از اختلالات معده و روده پیشگیری می کند. مصرف نارگیل در درمان تهوع و استفراغ نیز مفید است.

۷- خواص ضدپیری نارگیل

نارگیل دارای اثر ضد پیری
نارگیل دارای اثر ضد پیری

سیتوکینین، کینتین و ترانسیتین موجود در نارگیل دارای اثر ضد پیری هستند. و در زیبایی پوست تاثیر به سزایی دارند.

۸- فواید نارگیل در کاهش ریسک دیابت 

مصرف نارگیل برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار سودمند است.
روغن نارگیل دارای چربی های اشباع است ولی برخلاف روغن های حیوانی دارای زنجیره اسید چرب متوسط است و مستقیماً به انرژی تبدیل می شود.

این روغن برای درمان دیابت نوع ۲ موثر است. همچنین مصرف روغن نارگیل در کنترل میزان قند خون موثر بوده و باعث ترشح انسولین می شود.

 خواص نارگیل - کاهش ابتلا به دیابت
خواص نارگیل – کاهش  ریسک دیابت

۹- فواید نارگیل و مضرات آن در افراد سالمند

خوردن نارگیل برای سرد مزاجان و سالمندان بسیار مفید است. اما خوردن نارگیل فاسد و کپک زده مضر بوده و ایجاد استفراغ می کند. 

این میوه به دلیل گرم بودن ممکن است در گرم مزاجان مشکلاتی ایجاد کند. لذا این گونه افراد باید آن را با میوه‌های ترش مثل لیمو و یا هندوانه بخورند.

نارگیل دیر هضم است، بنابراین کسانی که دچار ناراحتی های گوارشی هستند، باید مراقب باشند.

 روغن نارگیل یک روغن گیاهی است، اما دارای مقدار زیادی چربی اشباع می باشد. به همین دلیل افراد دچار چربی خون بالا و بیماران قلبی نباید از روغن نارگیل استفاده نمایند.

۱۰- نارگیل برای درمان و آب کردن چربی دور شکمی

مزایای نارگیل برای کودکان
خواص نارگیل -کمک به رشد کودکان

فواید نارگیل برای کودکان, درصد آلرژی زا بودن نارگیل در مقایسه با سایر میوه ها بسیار پایین است و همین خاصیت باعث شده تا نارگیل و روغن نارگیل برای غذای کودک و رشد بهتر آنان  مناسب می باشد.

۱۲- نارگیل دارای لوریک اسید بوده و باعث افزایش ایمنی می شود

این اسید در شیر مادر نیز یافت می شود که باعث افزایش قابلیت هضم در کودکان می شود و همچنین بالا برنده ایمنی کودک نیز هست.

زمانی که کودک شما می تواند غذا و مواد جامد بخورد، می توانید مقدار کمی از روغن نارگیل شیرین نشده و یا شیر نارگیل را در غذای کودک خود اضافه کنید،

اما مانند هر غذای دیگر، اگر متوجه شدید استفاده از هرگونه محصول نارگیل و میوه و روغن آن با کودک شما ناسازگار است دیگر از آن استفاده نکنید.

برای استفاده از روغن نارگیل برای کودک خود باید در تهیه پوره حبوبات و یا هر پوره و سوپ دیگر به جای شیر و یا آب، روغن نارگیل اضافه کنید.

۱۳- فواید شیر نارگیل در درمان بیماری ها و ارزش غذایی آن

شیره نارگیل ملین و ضد اسهال است. برای رفع اسهال خونی مفید و ضد سم است، برای پایین آوردن تب مفید است. به آبی که داخل نارگیل وجود دارد آب نارگیل گفته می شود.

 با له کردن و چرخ کردن میوه سفید نارگیل شیر بدست می آید که به آن شیر نارگیل گفته می شود، منظور از شیر نارگیل شیری است که از میوه نارگیل گرفته می شود که یک غذای کامل است و قابا مقایسه با شیر مادر می باشد.

خواص شیر نارگیل در درمان بیماری ها
شیر نارگیل با خاصیت ضد سم و ضد تب

در شیر نارگیل اسید های آمینه مختلفی مانند هیستدین، آرژینین، لیزین، تایروزین، تریپتوفان، پرولین، لوسین و آلانین موجود است. در ۱۰۰ گرم شیر نارگیل مواد زیر موجود است

آب۶۵ گرم
پروتئین۳/۲ گرم
چربی۲۵گرم
مواد نشاسته ای۵ گرم
کلسیم۱۶ میلی گرم
فسفر۱۰۰ میلی گرم
آهن۵ میلی گرم
ویتامین ب۱۱ ۰/۰۳ میلی گرم
ویتامین ب ۲۰/۰۱ میلی گرم
ویتامین ب ۳۰/۸ میلی گرم
ویتامین ث۲ میلی گرم

۱۴- خواص درمانی روغن و گوشت نارگیل

روغن نارگیل از تقطیر گوشت سفید نارگیل بدست می آید. در بیماری های پوستی بکار می رود. حافظه و هو ش را تقویت و درد مثانه را رفع می کند. کرم کدو و کرم های دیگر روده را دفع، در درمان کمر درد موثر و معالج بواسیر است. محرک نیروی جنسی است.

 

 

نکات مهم:

شیره ی نارگیل با شیر نارگیل متفاوت است. شیره ی نارگیل همان مایع آبکی درون نارگیل است، اما شیر نارگیل از جوشاندن مخلوط مساوی آب و میوه نارگیل خرد شده حاصل می شود.

نارگیل نارس  مقدار بیشتری شیره دارد، ولی به تدریج که میوه می‌ رسد شیره آن کمتر می شود. پس برای اطمینان از تازه بودن نارگیلی که می خرید، آن را تکان دهید تا صدای شیره ی آن را بشنوید. دقت کنید که نارگیل سنگین تر، تازه تر است.

۱۵- مزایای درمانی روغن نارگیل و پیشگیری از بیماری آلزایمر

 مصرف روغن طبیعی نارگیل، برای درمان و پیشگیری از آلزایمر مفید است. بیماری آلزایمر  اختلال عملکرد مغزی می باشد که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار را کاهش می دهد.

روغن طبیعی نارگیل یک شیوه برای درمان و پیشگیری از آلزایمر است.

مزایای درمانی دیگر روغن نارگیل

این روغن در معالجه بیماری آلزایمر، تقویت معده، بالانس هورمون ها، مبارزه با عفونت ها، درمان بیماری های پوستی، بسیار موثر، و حافظه و هوش را تقویت می کند، درد مثانه را رفع می کند، در درمان کمردرد موثر است، محرک نیروی جنسی است. 

کالری کمتری نسبت به سایر روغن ها دارد و محتوی چربی آن به راحتی تبدیل به انرژی می شود همچنین موجب انباشته شدن چربی در قلب و عروق نمی شود.

روغن نارگیل به بالا بردن سطح انرژی و استقامت بدنی بدنسازان کمک می کند و در نتیجه عملکرد بدنی آنان را ارتقاء می بخشد. 

 فواید نارگیل در پیشگیری از بیماری
روغن نارگیل و پیشگیری از بیماری آلزایمر

۱۶- فواید نارگیل و تاثیر روغن نارگیل بر کبد

تری گلیسرید های زنجیره ای و اسید های چرب موجود در روغن نارگیل، از ابتلا به بیماری های کبدی و کیسه صفرا جلوگیری کرده و در دفع سنگ کلیه موثر است.

۱۷- فواید نارگیل و روغن آن در رشد استخوان ها

 نارگیل و درمان پوکی استخوان
روغن نارگیل موثر در درمان پوکی استخوان

روغن نارگیل حاوی مقادیر فراوانی از مواد معدنی و ویتامین های ضروری برای سلامت بدن بوده و  دارای ترکیباتی است که در افزایش جذب این مواد در بدن نقش مهمی ایفا می کند، پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، حفظ و استحکام استخوان ها و دندان ها از خواص دیگر این میوه مغذی است.

۱۸-فواید نارگیل و نقش روغن نارگیل در سیستم ایمنی بدن

روغن نارگیل حاوی اسید های ضروری برای سلامتی بدن افراد است. لوریک اسید، کاپریک اسید، و کاپرپیلیک اسید از اسید های ضروری و مورد نیاز بدن است که در روغن نارگیل وجود دارد.

لوریک اسید در بدن انسان به مونولورین تبدیل می شود. مونولورین ترکیب شیمیایی است که وظیفه آن مقابله با انواع میکرب ها بوده و قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد .

۱۹- فواید نارگیل در بارداری

خواص نارگیل در بارداری
نارگیل و افزایش مایع آمنیوتیک

 وجود ریزمغذی هایی مثل پتاسیم، منیزیم، کلسیم و فسفر و نیز اسیدهای آمینه سالم به همراه کالری نسبتاً کم، این میوه و آب آن یک خوراکی مفید برای زنان حامله, است.  در افزایش مایع آمنیوتیک موثر باشد.

۲۰- خواص آب نارگیل در بارداری

آب نارگیل غنی از الکترولیت‌ها، کلریدها، منیزیم، کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین C است علاوه بر آن، آب این میوه از مقدار متوسط قند، سدیم و پروتئین برخوردار است. نارگیل و مصرف آب آن در سه ماهه اول بارداری به مادر کمک می‌کند تا از ناخوشی‌های صبحگاهی، یبوست و کم شدن آب بدن جلوگیری کرده و همچنین این نوشیدنی به افزایش ایمنی بدن و تسکین خستگی نیز کمک می‌کند.

لازم به توضیح است که بدن یک زن باردار برای بر طرف ساختن نیازهای کودک و پاکیزه نگهداشتن محیط زندگی جنین نیازمند میزان زیادی از مایعات است که آب نارگیل در کنار مایعات دیگر می‌تواند این نیاز را برطرف سازد. علاوه بر آن، آب نارگیل به افزایش حجم خون در بدن منجر شده و از عفونت‌های دستگاه ادراری جلوگیری می‌کند.

این نوشیدنی همچنین به کاهش فشار خون بالا کمک کرده و مصرف آن به عنوان یک درمان طبیعی برای مقابله با اسیدیته و سوزش معده در زنان باردار توصیه می‌شود.

استفاده روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده برای کودک

روغن نارگیل به عنوان سالم ترین روغن خوراکی دنیا، شناخته شده است. با وحود اینکه به خاطر درصد چربی بالا و اشباع شده اش آن را بد می دانند، تحقیقات جدید نشان می دهد، اسید های چرب روغن نارگیل و خواص ضد میکروبی روغن نارگیل در واقع این روغن را به یک انتخاب سالم و عالی تبدیل کرده است

۲۱- نارگیل می تواند به عنوان یک مرطوب کننده عالی عمل کند

ر وغن نارگیل عاری از هرگونه مواد شیمیایی برای نرمی پوست می باشد که این مواد معمولا در کرم های مرطوب کننده وجود دارد. شما می توانید بعد از حمام کردن کودکتان از روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده برای مرطوب کردن بدن او استفاده کنید. بعد از مرطوب کردن بدن کودکتان با روغن نارگیل می توانید او را با آن روغنی که روی بدنش مانده ماساژ دهید.

مطالعات زیادی نشان داده است که ماساژ کودک با روغن طبیعی باعث خواب بهتر کودک و افزایش وزن مناسب کودک می شود.

استفاده روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده
استفاده روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده

۲۲- فواید نارگیل و منبع غنی چربی ها

روغن نارگیل، که منبع غنی چربی های سالم و ویتامین هاست، خواص تغذیه ای و طعم ملایم روغن نارگیل، باعث شده این روغن یکی از بهترین انتخاب ها در تهیه غذای نوزاد و کودک باشد. البته توجه داشته باشید از این روغن به مقدار بسیار کم باید استفاده کنید.

۲۳- مزابای نارگیل در درمان بیماری کرادل کپ

 فواید روغن نارگیل
درمان بیماری کرادل کپ با روغن نارگیل

بعضی از نوزادان نورس از کرادل کپ  یا پوسته ریزی سر رنج می برند. این شرایط هرچند بی ضرر است، اما پدر و مادر معمولا دچار نگرانی می شوند و در صدد از بین بردن هرچه زودتر این شرایط برای نوزادشان هستند.

استفاده از روغن نارگیل راه بسیار خوبی برای از بین بردن هرچه زودتر کرادل کپ در نوزاد می باشد. خاصیت ضد میکروبی روغن نارگیل به کاهش التهاب پوست نوزاد دلبند شما کمک خواهد کرد.

روش مصرف

مرطوب کنندگی روغن نارگیل باعث نرمی و رطوبت سر نوزاد شما می شود و پوسته های سر نوزاد را کم میکند و رفته رفته از بین می برد. نارگیل را روی پوست سر نوزاد خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس به آرامی با یک برس لطیف نوزاد یا مسواک نرم پوسته ها را از پوست نوزادتان جدا کنید، بعد از استفاده از روغن می توانید با شامپویی نرم مخصوص نوزاد پوست سر نوزاد را بشویید تا پوسته ها کم تر و پوست سر از خشکی خارج شود.

۲۴- فواید نارگیل و خواص روغن آن برای پوست صورت

توجه : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل ۲۰ دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید. روغن نارگیل می تواند به عنوان تمیز کننده ی طبیعی پوست صورت، کرم مرطوب کننده و یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و بیماری های پوستی را درمان کند.

روغن نارگیل را می توان برای مراقبت از پوست به روش های زیر استفاده کرد

۲۵- نرم کننده پوست

روغن نارگیل می تواند به عنوان مرطوب کننده بخصوص در اطفال در قسمت هایی که پوست کودک در اثر پوشک دچار سوختگی و قرمزی شده مورد استفاده قرار گیرد، روغن نارگیل پوست کودک را نرم و مرطوب نگه می دارد. هم چنین در بزرگسالان استفاده ار روغن نارگیل از خشک شدن پوست صورت جلوگیری کرده و برای درمان ترک ها و پینه های پا مورد استفاده قرار گیرد.

۲۶-فواید نارگیل در پاک کردن آرایش

روغن نارگیل می تواند به عنوان پاک کننده ی طبیعی آرایش مورد استفاده قرار گیرد. خانم ها می توانند از روغن نارگیل برای پاک کردن آرایش صورت و چشم خود استفاده کنند.

۲۷-درمان بیماری های پوستی

تحقیقات نشان داده که روغن نارگیل برای درمان چندین بیماری پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما مفید است. علاوه بر این روغن نارگیل زخم های پوستی را بهبود می بخشد.

۲۸-فواید نارگیل در درمان جوش صورت

خاصیت شگفت انگیز نارگیل در زیبایی
نارگیل آکنه را از بین می برد

روغن نارگیل با از بین بردن باکتری و قارچ های پوستی می تواند به درمان آکنه و جوش صورت کمک کند. در پژوهشی دیگر، اسید لوریک و رِتینوئیک اسید با هم ترکیب شده و مانع از رشد باکتری‌های تولیدکننده آکنه شده بودند.

۲۹- کرم ضد پیری

ویتامین ای موجود در روغن نارگیل از پیری زود رس و چروک پوست صورت جلوگیری می کند. همچنین پروتئین های موجود در روغن نارگیل پوست را سالم تر و جوان تر می کنند.

۳۰- فواید نارگیل در درمان سیاهی دور چشم

روغن نارگیل را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با سایر مواد طبیعی به عنوان ماسک برای درمان تیرگی دور چشم استفاده کرد.

معجزه نارگیل
روغن نارگیل و درمان تیرگی دور چشم

۳۱- می توان با روغن نارگیل ماسک های مفید برای پوست  تهیه کنید

آماده سازی انواع ماسک های مفید

ماسک روغن نارگیل برای دور چشم

صورت را با آب گرم شسته و خشک کنید، قبل از خواب مقداری روغن نارگیل را زیر چشم بمالید و چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. صبح با آب بشویید و خشک کنید. این کار را حداقل هفته ای یکبار انجام دهید.

ماسک روغن نارگیل، سیب زمینی و خیار

خیار و سیب زمینی را پوست گرفته و در مخلوط کن بریزید تا ترکیب یکدست ایجاد شود، این ترکیب را به آرامی با انگشتان دست در پوست تمیز زیر چشم به صورت دایره ای ماساژ دهید بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید. حالا روغن نارگیل را به آرامی زیر چشم ماساژ دهید و صبح با آب سرد بشویید. از این ماسک هفته ای دو بار استفاده کنید.

ماسک روغن نارگیل و روغن بادام

روغن نارگیل و بادام را ترکیب کرده و به آرامی روی پوست تمیز زیر چشم ماساژ دهید، صبح با آب سرد بشویید و خشک کنید. از این ماسک می توانید هر شب استفاده کنید.

ماسک روغن نارگیل و زردچوبه

نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را با نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه مخلوط کنید و به آرامی بر روی سیاهی دور چشم بمالید بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب گرم بشویید. از این ماسک می تواند هر روز استفاده کنید.

روغن نارگیل، آرد نخود، آب لیمو و عسل

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل گرم، عسل و آب لیمو را مخلوط کنید، سپس ۲ قاشق چای خوری زردچوبه و ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود را به آن اضافه کنید این ترکیب را به آرامی بر روی پوست زیر چشم دایره ای ماساژ دهید، بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید و خشک کنید. از این ماسک می توانید سه بار در هفته استفاده کنید.

۳۲- چگونه از روغن نارگیل برای پوست استفاده کنیم؟

در هوای خنک روغن نارگیل می تواند مثل کرم جامد باشد اما اگر کمی گرم شود به شکل مایع در می آید. برای مراقبت از پوست مقدار مناسبی روغن نارگیل جامد یا مایع را روی کف دست خود بگذارید و سپس کف دست خود را به آرامی روی قسمت مورد نظر ماساژ دهید.

۳۳- خواص روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل خواص زیادی برای موهای شما دارد که ما در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم

۳۴- فواید نارگیل و روغن در درمان شوره سر

اگر شما شوره سر دارید روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب کامل برای کمک به بهبود این شرایط است. یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با ۱۰ قطره اسانس رزماری ترکیب کنید و آن را ۳ دقیقه بر روی پوست سر خود ماساژ دهید و پس از ۳۰ دقیقه مو ها را بشویید.

۳۵- فواید نارگیل و روغن آن در افزایش رشد مو

خواص روغن نارگیل برای مو
روغن نارگیل موثر در رشد موها

کافی است هر شب پوست سر و موها را با روغن نارگیل گرم به آرامی ماساژ دهید سپس آن ها را شانه بزنید، بگذارید یک شب بر روی مو بماند و صبح روز بعد با شامپو بشویید.

۳۶- فواید نارگیل و روغن آن در درمان موهای خشک

روغن نارگیل به دلیل رطوبت بالایی که دارد می تواند رطوبت مو را حفظ کرده و موهای خشک و آسیب دیده را احیا و بازسازی کند. روغن نارگیل از شکنندگی مو ها پیشگیری می کند.

نرم کننده ی طبیعی مو

کاهش ریزش مو : روغن نارگیل حاوی ویتامین های اE و K و آهن می باشد که به کاهش ریزش مو کمک می کند. روغن نارگیل گرم را به مدت ۲ تا ۳ ماه هر شب پوست سر و موها به مدت ۳۰ دقیقه ماساژ دهید، بگذارید یک شب بر روی مو بماند و صبح  بشویید این کار ریزش مو را متوقف می کند.

۳۷- روغن نارگیل می تواند به رشد بیشتر مژه ها و ضخیم تر شدن آن ها کمک کند

خاصیت روغن نارگیل برای مژه ها
فواید نارگیل – رشد مژها

طرز تهیه سرم برای رشد مژه

روغن نارگیل مایع، یک قطره لیموترش و یک قطره روغن اسطوخدوس را در یک بطری بریزید و هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند. هر شب مژه ها را با این سرم ماساژ دهید و روز بعد با آب بشویید بعد از مدتی مژه های شما بلند تر و پر پشت تر می شوند.

۳۸- فواید نارگیل و روغن آن درتقویت ابرو

روغن نارگیل یکی از مواد طبیعی است که باعث رشد ابرو و ضخیم تر شدن آن ها می شود.

هر شب مقداری روغن نارگیل مایع را بر روی ابرو های خود ماساژ دهید یک شب بر روی ابرو ها بماند و روز بعد بشویید. پس از مدتی ابرو ها تیره تر، ضخیم تر و پر پشت تر می شوند.

خواص نارگیل برای مو

خواص داروئی نارگیل و طبع آن

گوشت سفید نارگیل گرم و خشک و شیر نارگیل گرم و مرطوب است. نارگیل بدلیل داشتن چربی زیاد و مواد مغذی چاق کننده است. حرارت داخلی بدن را افزایش و ضعف کبد را درمان می کند.

برای برطرف کردن بواسیر نیز مفید می باشد. ادرار را زیاد و  درد مثانه را رفع می کند. زخم های بدن را مداوا می کند. کرم معده و روده، مخصوصا کرم کدو را از بین می برد.

ریشه درخت نارگیل ضد تب و ادرار آور است. ناراحتی های کبدی مانند یرقان مفید است. دم کرده ریشه درخت نارگیل برای  اسهال خونی مفید و برای دفع سنگ کلیه شیر نارگیل را با برگ سنا مخلوط کرده و بنوشید.

۳۹- روغن نارگیل یک پاک کننده پوست است

برای دفع سموم، قارچ ها و باکتری هایی که در لایه های بیرونی پوست کاربرد دارد، می توان از پاک کننده های نارگیل استفاده کرد که علاوه بر سم زدایی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و حفاظت از پوست می شود.

۴۰- روغن نارگیل برای جلوگیری از سرطان پوست

مصرف روغن نارگیل باعث افزایش رطوبت و چربی در پوست می شود و با مسدود کردن ۲۰ درصد از اشعه های مضر، از بروزسرطان پوست جلوگیری می کند.

کمک به افزایش گردش خون و ترمیم پوست

خوردن منظم نارگیل باعث افزایش گردش خون در سطح پوست می شود. روغن نارگیل در اگسیژن رسانی و پوستی سالم و بی عیب و نقص به شما کمک می کند

آب نارگیل در مقاسیه با شیر نارگیل دارای مقادیر بیشتری قند و الکترولیت می باشد اما شیر نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده و کالری بیشتری است.

آب نارگیل دارای مقادیر کم کالری، کربوهیدرات، قند ، چربی و منبع غنی، ویتامین B و پروتئین نیز هست.

چند خاصیت درمانی نارگیل خشک که بهتر است بدانید

خواص درمانی و خوشمزگی نارگیل خشک در بسیاری از نقاط جهان محبوبیت دارد.

نارگیل خشک حاوی مواد غذایی اساسی همچون فیبر، مس، منگنز و سلیسیم است. برای یک زندگی سالم نارگیل خشک بهترین خشکبار است .

 سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

با ۵.۲ میلیگرم سیلیسیم، نارگیل خشک سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. با خوردن ۵.۲ میلیگرم سیلیسیم، نارگیل خشک خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها  را کاهش می دهید.

نارگیل کمک به سلامت قلب

 خوردن نارگیل خشک  کمک می کند تمامی فیبر مورد نیاز بدن شما تامین شود  که باعث سلامتی قلب شما می شود. زنان به ۲۵ گرم فیبر و مردان به ۳۸ گرم فیبر نیاز دارند. 

فواید نارگیل و عملکرد مغز

 تحقیقات  نشان می‌دهد نارگیل خشک عملکرد مغز را تقویت می‌کند. می‌تواند جلوی پیشروی بیماری هایی مانند الزایمر را بگیرد.

کاهش کم خونی ,  با خواص نارگیل

زنان به ویژه در بعضی از سنین دچار کم خونی می‌شوند. این بخاطر کمبود آهن در بدن است و می‌تواند مشکلات بهداشتی زیادی را بوجود بیاورد. نارگیل خشک که سرشار از آهن است می‌تواند جلوی کم خونی را بگیرد.

 از آرتروز جلوگیری می کند

با خوردن روزانه نارگیل خشک از مشکلاتی مانند آرتروز (درد مفاصل) و پوکی استخوان جلوگیری کنید. نارگیل خشک مواد معدنی زیادی دارد و به تقویت مفاصل شما کمک می‌کند .

 جلوگیری از ناباروری مردان

 نارگیل خشک با مواد معدنی‌اش از ناباروری مردان را  جلوگیری می کند. نارگیل خشک  در بدن سلنیوم تولید می‌کند که مانع ناباروری مردان می‌شود.

کاهش خطر سرطان

 نارگیل خشک می‌توانند با سلول‌های سرطانی مبارزه کنند. با نارگیل خشک جلوی سرطان روده و پرستات را می گیرید.

 مشکلات گوارشی 

نارگیل خشک بسیاری از مشکلات گوارشی مانند یبوست، زخم اثنی‌عشر و هموروئید را برطرف می‌کند. 

مضرات 

نارگیل دیر هضم است، بنابر این بهتر است با شکر خورده شود چون طبعش گرم است. گرم مزاجان باید آنرا با میوه های ترش، لیمو و یا هندوانه بخورند.

خوردن نارگیل برای سرد مزاجان و سالمندان بسیار مفید است .

 

 

مطلب پیشنهادی

فواید و مضرات ضد آفتاب درکودکان

فواید و مضرات کرم ضد آفتاب

    فواید و مضرات کرم ضد آفتاب به دلایلی که در این مطلب توضیح …

۲ دیدگاه

 1. hossein hatamzadeh

  سپاس از مطالب خوب و ارزنده شما کارشناس دلسوز

  • مریم نشاط

   خوشحالیم که مطالب سایت ما را دنبال می کنیم
   امیدوارم مفید واقع بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *