خواص بی نظیر زیتون

زیتون
زیتون

خواص بی نظیر زیتون را بشناسید. این میوه درجلوگیری از پوکی استخوان، سرطان‌های متعدد، کاهش التهاب و ورم مفاصل  بسیار مفید است.

زیتون به بهبود سیستم گوارش، تسکین واکنش‌های آلرژیک،بهبود جریان خون، همچنین محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، افزایش عملکرد شناختی، موثر می باشد. زیتون در مبارزه علیه عفونت‌ها و کاهش فشار خون نیز کار برد دارد. 

خواص بی نظیر زیتون و روغن آن نیز توانسته است توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند زیتون برای آشپزی بسیار مفید است و دارای مواد مغذی بسیاری است. اما اهمیت آن نباید باعث شود که از مزایای بی‌شمار زیتون غافل شویم.

  منافع زیتون عمدتاً به خاطر وجود مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات آلی همچون : آهن، فیبر، مس، ویتامین E ، ترکیبات فنولی، اولئیک اسید و آنتی اکسیدان‌های مختلف است.

 

ویتامین های موجود در زیتون:

 • ویتامین ای    ۱۹ درصد
 • ویتامین آ        ۸ درصد
 • ویتامین کا      ۲ درصد
 • ویتامین بی   ۶۲درصد

ارزش تغذیه ای زیتون:

 • چربی    ۲۴ درصد
 • فیبر       ۱۳ درصد
 • کالری   ۱۲۵ درصد
 • پروتئین    ۲ درصد

مواد معدنی زیتون:

 • سدیم   ۶۵ درصد
 • کلسیم   ۵ درصد
 • مس      ۶ درصد
 • آهن      ۳ درصد

خواص بی نظیر  زیتون  برای سلامتی و کاهش پوکی استخوان

افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می‌کنند، کمتر به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند، اخیر ا ثابت شد که ترکیب هیدروکسی تیروزول و اولئوروپین باعث افزایش رسوب کلسیم و رشد استخوان می‌شوند. همین امر از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند اگر در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید مقدار مناسبی از زیتون و یا روغن آن را روزانه مصرف کنید.

 خواص بی نظیر  زیتون  بر عملکرد سیستم گوارش

زیتون منبع فیبرهای سالم است وجود فیبر بالا باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌شود. اجابت مزاج نیز بهبود می یابد. فیبر همچنین به ایجاد حس سیری در فرد کمک می‌کند. فیبر نه تنها برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی و سلامت روده‌ها مفید است بلکه در کاهش وزن نیز می‌تواند موثر باشد. فیبر همچنین سلامت قلب را با کاهش کلسترول بد خون، افزایش می‌دهد. تقریبا ۱۳ درصد از نیازهای روزانه‌ی یک فرد را به فیبر تامین می‌کند.

فواید بی نظیر  زیتون بر سلامت قلب

زیتون حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباعی است که اسیداولئیک نام دارد و می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. روغن زیتون نیز دارای اسید اولئیک است و مسئول کاهش فشار خون است. کاهش فشار خون شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

ترکیبات فنولی مانند هیدروکسی تیروزول همانند یک ضد انعقاد عمل می‌کندکه همین امر نیز شانس ایجاد لخته‌های خون را کاهش می‌دهد. گذشته از آن، ترکیبات فنولی یکسان می‌تواند تنش رگ‌های خونی را برطرف کند و عروقی خونی را متسع نماید. همین امر موجب می‌شود جریان خون در بدن به خوبی انجام شود و اکسیژن رسانی به سایر ارگان‌های بدن نیز تسهیل گردد.

زیتون در جلوگیری از سرطان
خواص بی نظیر  زیتون بر سلامت

خواص بی نظیر  زیتون در جلوگیری از سرطان

زیتون حاوی آنتوسیانین است که به عنوان یک ماده‌ی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند در برابر رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند. این رادیکال‌های آزاد سلول‌های سالم بدن را به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌کنند.

بنابراین اضافه کردن آنتی اکسیدان‌ها به رژیم غذایی می‌تواند بهترین انتخاب باشد. زیتون حاوی اسید اولئیک است که از گیرنده فاکتور رشد خاصی جلوگیری می‌کند. همین امر نیز موجب می‌شود رشد و توسعه‌ی سرطان سینه کاهش پیدا کند. در نهایت هیدروکسی تیروزول از جهش DNA و رشد سلول‌های غیر طبیعی جلوگیری می‌کند.

خواص بی نظیر  زیتون  در کاهش التهاب

ترکیبات مختلف در زیتون نه تنها به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی عمل می‌کنند بلکه دارای خاصیت ضد التهابی نیز هستند. این عوامل باعث کاهش التهاب در بدن می‌شوند. زیتون باعث کاهش درد و التهاب در مفاصل، ماهیچه‌ها، قسمت‌های آسیب دیده، تاندون‌ها و اندام‌های مختلف بدن می‌شود. به خصوص در شرایط آرتریت، نقرس و دیگر شرایط روماتیسمی، زیتون می‌تواند درد را کاهش دهد.

از آنجایی که زیتون خاصیت ضد التهاب دارد می‌تواند در کاهش واکنش‌های آلرژیک نیز مفید باشد. ترکیبات خاصی در زیتون به عنوان یک آنتی هیستامین عمل کرده و می‌تواند واکنش های آلرژیک را کاهش دهد. با اضافه کردن زیتون به رژیم غذایی، می‌توانید از بروز آلرژی‌های مختلف جلوگیری کنید.

خواص بی نظیر  زیتون  بر گردش خون

زیتون منبعی غنی از آهن و مس بوده و این دو ترکیب  برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون بسیار مهم هستند. بدون وجود این دو ماده‌ معدنی، گلبول‌های قرمز خون کمتر شده و همین امر نیز موجب کم خونی در فرد می‌شود. کم خونی نشانه‌های مختلفی  دارد همچون خستگی، درد شکم، سر درد، نقص شناختی و کاهش سلامت عمومی ارگان‌ها را دارد. تا جایی که می‌توانید زیتون بخورید تا گردش جریان خون شما  افزایش پیدا کند.

زیتون و خاصیت آنتی باکتریایی

اولئوروپین یک ترکیب شیمیایی ارزشمندی است که در زیتون یافت می‌شود و دارای خاصیت آنتی باکتریایی است. مصرف مقادیر فراوان از زیتون می‌تواند بدن شما را در برابر عفونت‌ها و باکتری‌های مختلف بیمه کند.

خواص بی نظیر  زیتون و خا صیت آن بر کاهش وزن

زیتون حاوی نوعی چربی است که این نوع چربی می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع چربی‌ها باشد .پیوندهای موجود در این نوع چربی راحت‌تر شکسته می‌شوند و مانند دیگر انواع چربی‌در بدن انباشته نمی‌شود و با مصرف زیتون می توانید به تدریج از وزن خود بکاهید و مقاومت انسولین را کاهش دهید، با مصرف زیتون می‌توان. روزانه تا ۲۰۰ کالری کمتر انرژی وارد بدن کرد که این موجب کاهش اشتها  می‌شود

هشدار درباره مصرف زیتون

برخی از آلرژی‌های فصلی وجود دارد که می‌تواند با گرده‌ درخت زیتون مرتبط باشد. همین امر موجب ایجاد آلرژی در افراد مختلف می‌شود. در نهایت زیتون حاوی مقادیر زیادی از سدیم است که برای افرای که فشار خون بالا دارند ممکن است مضر باشد.

در زیتون و روغن آن اسیدهای قوی و ترکیبات آلی موجود است که مصرف آن برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود. به جز موارد گفته شده، زیتون برای سایر افراد بسیار مفید است

خلاصه

زیتون به بهبود سیستم گوارش، تسکین واکنش‌های آلرژیک،بهبود جریان خون، همچنین محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، افزایش عملکرد شناختی، موثر می باشد. زیتون در مبارزه علیه عفونت‌ها و کاهش فشار خون و شرطان ها نیز کار برد دارد.

مطلب پیشنهادی

روغن مایع

روغن های جامد و مایع را بشناسید

                              …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *